Duże przetasowania w wyścigu do Pałacu Elizejskiego. Rekordowe szanse Le Pen

Zaskakujące zmiany na ostatniej prostej w wyścigu do paryskiego Pałacu Elizejskiego. Kandydatka tamtejszej prawicy Marine Le Pen notuje rekordowe poparcie dające jej realne szanse na wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich.

Wzrost notowań prawicowej kandydatki

Kampania prezydencka prawicowej kandydatki nabrała niewątpliwie w ostatnich dniach rozpędu. Marine Le Pen znacząco zyskuje, co daje jej szanse nie tylko na przejście do drugiej tury co rekordowy wynik w coraz bardziej prawdopodobnym finałowym starciu z urzędującym prezydentem Emmanuelem Macronem.

Sondaż, który pokazał ten zmieniający się, a wręcz rewolucyjny trend przeprowadziła firma Harris Interactive na zlecenie biznesowego tygodnika „Challenges”. Jego wyniki pokazują jednoznacznie wskazują, że to co było kilka miesięcy temu niemal pewne, że Macron odniesie zwycięstwo i zostanie prezydentem na drugą kadencję wcale nie jest już przesądzone. Na chwilę obecną szanse obecnego prezydenta na ponowną wygraną mieszczą się w granicach błędu statystycznego.

Le Pen w górę

Według sondażu w przypadku wejścia do drugiej tury Le Pen i prezydenta Macrona, prawicowa kandydatka uzyskała by wynik na poziomie 48,5% głosów, co byłoby jej najwyższym wynikiem w dotychczasowej historii. Jak podkreślają redaktorzy „Challenges” jest to pierwszy raz kiedy kandydaci w drugiej turze wyborów na prezydenta, którzy zmierzyli się już w wyborach w 2017 roku, uzyskują wyniki tak bliskie sobie, że trudno ostatecznie przewidzieć kto wygra ze względu na margines błędu.

Obecny wynik Le Pen jest zdecydowanie lepszy od tego, jaki wykazał sondaż przeprowadzony zaledwie w marcu wskazywał na przewagę Macrona zależnie od badania stosunkiem 53 do 47% albo nawet 58 do 42%. Obecny sondaż nadal przedstawia Macrona jako prawdopodobnego zwycięzcę wyborów, jednak jego przewaga znacząco stopniała i jest już w zasadzie symboliczna. W 2017 roku jego przewaga w drugiej turze była znacząca i zakończyła się wynikiem 66 do 34% dla Macrona.

2 kwietnia opublikowano sondaż Ipsos-Sopra Steria, który pokazywał, że wyniki pierwszej tury przesądzą o tym, że do drugiej wejdą Le Pen oraz Macron z wynikami odpowiednio 21 i 26% głosów. Kolejne miejsca w rankingu zajęli Jean-Luc Mélenchon z 15,5% poparciem i Eric Zemmour z wynikiem 11%.