Czeski bojkot Grupy Wyszehradzkiej. Powodem postawa Orbana

Czesi zapowiedzieli bojkot najbliższego szczytu Grupy Wyszehradzkiej. Wszystko przez postawę Viktora Orbana.

Czeska minister obrony Jana Czernochova zapowiedziała w piątek 25 marca, że nie pojedzie reprezentować Republiki Czeskiej na zaplanowanym na przyszły tydzień szczycie grupy V4, na którym mają się spotkać ministrowie obrony państw – członków grupy. Ma się ono odbyć na Węgrzech, które aktualnie, aż do końca czerwca przewodniczą Grupie Wyszehradzkiej.

Czeska minister podkreśliła, że nie chce brać udziału w toczącej się na Węgrzech kampanii wyborczej. Jednocześnie wyraziła jasną i jednoznaczną krytykę podejścia, jakie ten kraj prezentuje wobec wojny na Ukrainie.

Polityk podkreśliła, że zawsze popierała V4 i jest je przykro, że dla polityków na Węgrzech rosyjska ropa w dobrej cenie jest teraz ważniejsza od krwi jaka się leje na Ukrainie.

Spotkanie ministrów obrony krajów Grupy Wyszehradzkiej zaplanowane jest na środę i czwartek w przyszłym tygodniu, 30 i 31 marca, na samej końcówce węgierskiej kampanii wyborczej. Zaledwie 3 dni później w niedzielę3 kwietnia w kraju tym odbędą się wybory parlamentarne.