Co powinno się wiedzieć o broni czarnoprochowej?

Ostatnimi czasy w naszym kraju toczy się zażarta dyskusja na temat dostępu do broni. Zwolennicy zluzowania przepisów przerzucają się argumentami z przeciwnikami takiego działania. Obie strony często zapominają jednak o tym, że w Polsce istnieje łatwy dostęp do broni czarnoprochowej. Czym jest taki rodzaj broni, jakie są dostępne na rynku rodzaje, a przede wszystkim jak taka broń działa i czy jest ona niebezpieczna?

Broń czarnoprochowa — czym jest?

Każdy doskonale wie, jak działa klasyczna broń, czyli pistolety lub karabiny. Umieszcza się w nich odpowiedniego rodzaju pocisk, który po naciśnięciu spustu jest wystrzeliwany. Taka broń jest łatwa w obsłudze i nie trzeba mieć żadnej wiedzy na temat jej sposobu działania. Z bronią czarnoprochową jest zupełnie inaczej, ponieważ w tym wypadku nie ładuje się jej gotowymi pociskami czy też nie wkłada się do niej magazynku, lecz jest to broń, która jest ręcznie nabijana od przodu lub od tyłu.
Jak to dokładnie działa? Do lufy pistoletu wsypywany jest czarny proch, a następnie umieszczana jest w nie kula. Oczywiście całość trzeba odpowiednio przybić, co możliwe jest dzięki licznym akcesoriom wykorzystywanym do nabijania broni. W wyniku naciśnięcia spustu generowana jest iskra, która zapala proch. Ten w wyniku procesu spalania wytwarza gazy pod ogromnym ciśnieniem, które swoje ujście znajdują w lufie. Wydostając się z lufy, ciągną ze sobą kulę, która następnie jest wystrzeliwana na dużą odległość.

Jakie są rodzaje broni czarnoprochowej?

Rzecz jasna nie ma na rynku jednego rodzaju takiej broni. Podobnie jak w przypadku nowoczesnych modeli, tak i w tym wypadku ma się do czynienia z naprawdę ogromną ofertą. Wyróżnić więc można klasyczne pistolety, rewolwery, karabiny, a także strzelby.
W zależności od tego, jaki model się zakupi, ma się do czynienia z różnym sposobem generowania iskry potrzebnej do zapalenia prochu. Często stosowane są np. zapłony skałkowe lub też kapiszonowe.
Co więcej, na rynku można znaleźć różne warianty, jeśli chodzi o budowę takiej broni. Oprócz modeli jednolufowych bez większych problemów spotkać się można również ze strzelbami czy też z pistoletami dwulufowymi.

Czy broń czarnoprochowa jest niebezpieczna?

Bardzo ważnym zagadnienie, które należy poruszyć w przypadku omawiania broni czarnoprochowej, jest kwestia bezpieczeństwa. Często niedoświadczeni użytkownicy porównują ją z wiatrówkami, a nie z nowoczesnymi pistoletami. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ broń czarnoprochowa może być śmiertelnie niebezpieczna.
Pamiętać w tym wypadku trzeba, że to właśnie taki rodzaj broni znany jest ludzkości najdłużej. Pistolety czarnoprochowe używane były setki lat temu i stanowiły podstawowe wyposażenie wojskowe. Jest to broń, która może człowieka zabić lub też bardzo poważnie zranić.

Czy broń czarnoprochowa jest legalna?

Jak każdy doskonale wie, zdobycie w naszym kraju pistoletu jest niezwykle trudne. Nie tylko wymagane jest zaliczenie specjalnego kursu, lecz także niezbędne są badania psychologiczne czy też udział w zawodach sportowych. Jest to proces czasochłonny i bardzo kosztowny.
Jak to natomiast wygląda w przypadku broni czarnoprochowej? Jak się okazuje, pomimo tego, że jest to broń mogąca zabić i stwarzająca duże niebezpieczeństwo jest ona w pełni legalna. Na rynku obecne są licencjonowane sklepy, które prowadzą sprzedaż tego rodzaju broni. Będąc osobą pełnoletnią, można przyjść do takiego sklepu z dowodem osobistym i bez najmniejszych problemów zakupić taką broń.
Jedyną trudnością jest w tym wypadku kwestia kupowania do niej prochu. Jak oczywiście wiadomo, bez niego pistolet tego rodzaju jest bezużyteczny. Żeby móc legalnie nabywać proch należy wyrobić sobie Europejską Kartę Broni. Jest to tylko formalność, lecz warto mieć ten fakt na uwadze.

W jakim celu warto kupować broń czarnoprochowa?

Na sam koniec warto sobie jeszcze zadać pytanie, w jakim celu można taką broń kupować. Wykorzystywanie jej do celów samoobrony będzie raczej niewygodne. Przechowywanie takiej broni załadowanej jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ proch jest substancją niestabilną i łatwo o jego zapłon, czyli wypalenie pistoletu. Z drugiej strony jego naładowanie zajmuje pewną chwilę, co w przypadku obrony przed napastnikiem może nie być możliwe.
Jak się jednak okazuje, pistolety i strzelby tego rodzaju często są rewelacyjnie wykonanymi replikami prawdziwej broni tego rodzaju używanej w przeszłości. Powoduje to, że taka broń idealnie nadaje się do kolekcjonowania i może stanowić piękną ozdobę domu.

https://dbay.pl/bron-i-militaria/