Co musisz wiedzieć o kryptowalutach, jeśli masz zamiar w nie zainwestować?

Spadki cenowe wielu najpopularniejszych kryptowalut zachęcają początkujących traderów do ulokowania w tzw. cyfrowych pieniądzach własnych oszczędności. Bo choć teraz waluty oparte na technologii blockchain tanieją, to zdaniem wielu ekspertów mają w dłuższej perspektywie ponownie zyskać na wartości, podobnie jak miało to miejsce po wybuchu pandemii koronawirusa. Czy tak się rzeczywiście stanie – nie wiadomo. Kryptowaluty to aktywa nieokiełznane i nieprzewidywalne. Pewne jest natomiast, że faktycznie dobrze jest się nimi zainteresować, gdyż w niedalekiej przyszłości mogą całkowicie zawładnąć naszą codziennością. Czym faktycznie są waluty krypto i jak nimi obracać, na pewno trzeba wiedzieć, jeśli realnie chce się w nie zainwestować. Wszystko po to, by zakup ostatecznie okazał się opłacalny i wplątał inwestora w kłopoty finansowe.

Trudno określić kryptowaluty absolutną nowością. Pierwszy tego typu twór – Bitcoin – powstał ponad dekadę temu, a o ogromnych wzrostach cenowych na rynku cyfrowych pieniędzy mówi się systematycznie od co najmniej pięciu lat. Polacy zresztą mocno się kryptowalutami interesują. W 2018 roku rzekomo co dziesiąty obywatel naszego kraju był w posiadaniu jednej z tego typu walut. Trzy lata później, hasło „kryptowaluty” było średnio wyszukiwane w Google ponad 90 tysięcy razy miesięcznie. Nie jest to jednak zjawisko dziwne – niemal każdego tygodnia można natknąć się na doniesienia o szczęśliwcach, którzy przez inwestycję w tego typu aktywa potężnie się wzbogacili. Takie informacje działają na wyobraźnię i przedstawiają waluty krypto jako prostą i szybką drogę do fortuny.

Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Kryptowaluty mogą pomóc pomnożyć posiadane oszczędności, ale nie zawsze tak się dzieje. Większość traderów notuje mimo wszystko straty, w dużej mierze dlatego, że nie rozumieją, czym w gruncie te aktywa są i na jakich zasadach działają. Zanim więc wejdzie się w rynek krypto, dobrze jest zdobyć elementarną wiedzę o nim i jego charakterze. Z pewnością zmniejszy to ryzyko poniesienia strat zarówno na początku, jak na późniejszym etapie swojej przygody z kryptowalutami.

Niemal jak tradycyjne waluty

Główna różnica między kryptowalutami a tradycyjnymi pieniędzmi polega na tym, że te pierwsze nie posiadają fizycznej formy – są całkowicie cyfrowe, więc nie można ich wybrać z żadnego bankomatu i chwycić w dłoń. To twory w 100% będące dziełem sztuki programistycznej. Funkcjonują w rzeczywistości cyfrowej, choć ich wartość jest już w pełni realna i coraz częściej można za nie kupić prawdziwe przedmioty czy zapłacić nimi za usługi. Kryptowaluty nie mają też centralnej jednostki odpowiedzialnej za ich dystrybucję. Nie istnieje żaden bank, który zarządzałby konkretnymi aktywami tego rodzaju. To system w pełni zdecentralizowany i niezależny. Opiera się na technologii łańcuchu bloków, czyli specjalnego sposobu zabezpieczania, szyfrowania i weryfikowania wszystkich transakcji, które ostatecznie trafiają do publicznego rejestru. Kryptowaluty tworzą sami użytkownicy za pomocą wydajnych komputerów (tzw. mining). Otrzymują za to stosowne wynagrodzenie w postaci określonej liczby danej kryptowaluty. W zdecydowanej większości krajów twory te nie mają jeszcze statusu oficjalnych środków płatniczych. Wynika to z faktu, że technologia ta znacząco wyprzedziła swoje czasy i trafiła na moment, w którym legislacja nie do końca radzi sobie jeszcze z ujęciem w ramy prawne tych elementów. Jak jednak zostało wspomniane – kryptowaluty już umożliwiają zakup wielu dóbr, a transakcje w oparciu o te aktywa w dużej mierze przypominają klasyczny przelew tradycyjnych pieniądzy.

Łatwy trading

Osoby niezaznajomione z tematem mogą zadać pytanie, gdzie kupić kryptowaluty? Odpowiedź jest prosta – najczęściej umożliwiają to specjalne giełdy. Zakłada się na nich konto i za pomocą tradycyjnych pieniędzy nabywa się poszczególne rodzaje takich cyfrowych aktywów. Eksperci często zwracają uwagę, by korzystać jedynie z giełd renomowanych i posiadających wielu użytkowników. Są to bowiem najbezpieczniejsze platformy świadczące usługi wymiany pieniędzy klasycznych na te kryptograficzne.

Sam trading bardzo przypomina obrót dolarem, euro, złotówkami, funtem itd. Kryptowaluty mają swój kurs i od niego w dużej mierze zależy, czy inwestor postanowi sprzedać cyfrowy kapitał, bądź jeszcze go poszerzyć.

Krypto można kupić też poprzez specjalistyczne konta maklerskie, w tzw. bitomatach czy bezpośrednio od innych użytkowników.

Trzymane w portfelu

Ważnym elementem jest zakup odpowiedniego portfela. Nie chodzi jednak o klasyczną galanterię, wszak kryptowaluty nie posiadają fizycznej formy. Portfel krypto to specjalne rozwiązania technologiczne służące do przechowywania swoich cyfrowych środków w sposób bezpieczny. Wyróżnia się modele gorące, które można pokrótce określić jako systemy online oraz zimne – przenośne urządzenia, przypominające dyski przenośne bądź pendrive’y. Ze względów bezpieczeństwa zaleca korzystać się z tych drugich. Dostępu do walletów strzegą specjalne prywatne klucze, do których dostęp powinni mieć jedynie właściciele. Nawet jeśli dana giełda pozwala gromadzić na wewnętrznym koncie dane cyfrowe środki, rozsądniejsze wydaje się trzymanie ich w zewnętrznym portfelu, szczególnie jeśli dysponuje się pokaźnym kapitałem. W ten sposób będzie on w mniejszym stopniu narażony np. na atak hakerski.

Które krypto są najpopularniejsze?

Prym wiedzie oczywiście Bitcoin – najdroższa i najstarsza kryptowaluta świata stworzona przez Satoshiego Nakamoto. W swoim peaku kosztowała ponad 60 tysięcy dolarów za sztukę (od razu warto zaznaczyć, że aby nabyć BTC czy jakąkolwiek inną krypto nie trzeba od razu dysponować kwotą na całą pojedynczą jednostkę – istnieje możliwość kupna dowolnej części waluty za proporcjonalnie niższą kwotę), aktualnie jej cena spadła poniżej 20 tysięcy USD. Oprócz niej do najpopularniejszych graczy rynkowych zalicza się:

  • Ethereum,
  • Ripple,
  • Litecoin,
  • NEO,
  • IOTA

Poza tym istnieje cały szereg pomniejszych kryptowalut – tzw. altcoinów. Są one bardzo tanie, co nie oznacza, że nie można na nich zarobić. Wielokrotnie zdarzało się, że ich wartość znacząco rosła w ujęciu procentowym, co przyniosło wielu traderom spore zyski (np. historia Dogecoina).

Uwaga na pułapki

Jak zostało wspomniane – kryptowaluty to aktywa nieprzewidywalne. Rynek krypto to grząski grunt, a ceny poszczególnych wirtualnych pieniędzy szybko się zmieniają. Z czego to wynika? Z decentralizacji, podatności na spekulacje. W waluty kryptograficzne należy więc inwestować ostrożne, gdyż szybko można na nich stracić nawet cały dorobek życia.

Choć krypto funkcjonują od kilku dobrych lat, są tworem nie do końca zbadanym. Analiza poszczególnych ruchów zakupowych czy sprzedażowych często opiera się na danych historycznych. Nie zawsze są one jednak miarodajne. Rynek funkcjonuje na tyle krótko, że łatwo przeoczyć pewne anomalia. Do tego ostatnie dwa lata mocno zachwiały powtarzalną sezonowość inwestycyjną.

Inwestowanie w krypto wymaga ciągłej nauki i śledzenia trendów. Podatność na spekulacje sprawia, że nawet pozornie niezwiązane z rynkiem wydarzenia ekonomiczno-polityczne mogą odbić się na cenach poszczególnych aktywów.

Warto też ciągle dbać o swoje bezpieczeństwo. Kryptowaluty ogólnie są tworami dobrze chronionymi i dawno odarto je z łatki środków płatniczych darkwebu. Nie oznacza to jednak, że hakerzy odpuścili sobie ataki np. na giełdy lub słabo zabezpieczone portfele. Zaleca się więc być czujnym.