Chińskie samoloty naruszyły tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej

Chińskie myśliwce we wtorek 2 sierpnia naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. Eskadra ChRL liczyła w sumie 21 maszyn.
Incydent trudno jest rozpatrywać inaczej niż w związku z wtorkową wizytą na wyspie w stolicy Tajpej szefowej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, której przylot był już zapowiadany od jakiegoś czasu.

O incydencie i naruszeniu tajwańskiej przestrzeni ADIZ poinformował resort obrony Tajwanu. Na krótko przed przylotem samolotu z Pelosi na pokładzie do Tajpej chińska telewizja CGTN poinformowała o przelocie myśliwców chińskich sił powietrznych Su-35 nad Cieśniną Tajwańską. Informację tą jednak zdementował tajwański resort obrony zapewniając o pełnej kontroli zad tym, co dzieje się nad wyspą i w jej pobliżu. Resort zapowiedział też stosowną reakcję i „właściwym rozlokowaniem sił na groźby wroga”.

W grupie 21 samolotów Chińskiej Republiki Ludowej, które we wtorek naruszyły od strony południowo – zachodniej strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu ADIZ znalazło się dziesięć myśliwców Shenyang J-16, osiem Shenyang J-11 oraz po jednym samolocie wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500, Shaanxi Y-8 oraz Shaanxi Y-9.

W oświadczeniu tajwańskiego resortu obrony napisano, że w odpowiedzi na działania Chin władze wysłały własne myśliwce bojowe w celu monitorowania sytuacji, dodatkowo włączono systemy obrony przeciwrakietowej i wysłano ostrzeżenia radiowe.

Incydent z 2 sierpnia nie był najpoważniejszym naruszeniem strefy w ostatnim czasie. Do najgroźniejszego doszło w październiku 2021 roku, kiedy to w strefie ADIZ znalazło się w sumie 56 samolotów Chińskiej Republiki Ludowej. Eksperci uważają, że ta rekordowa ilość miała związek z obchodzoną wówczas w Pekinie 72 rocznicą utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej.