Ceny paliw na stacjach szaleją. Kiedy to się skończy?

Ceny paliw na stacjach biją kolejne rekordy. Jak wynika z danych statystycznych 1 czerwca średnie ceny benzyny Pb95 przekroczyły 7,5 zł za litr. Jeśli ktokolwiek myślał, że po przekroczeniu tego pułapu wzrost cen wyhamuje do jest z pewnością zawiedziony, bowiem zaledwie tydzień później średnia cena tego samego paliwa przebiła pułap 8 zł za litr. Na tym przykładzie widać tempo i skalę wzrostu cen, które mają bezprecedensową skalę.

Analiza cen paliw

Firma BM Reflex sporządziła analizy, które wskazują na średni wzrost cen benzyny Pb95 w ostatnich dniach na poziomie 54 gr na litrze. Benzyna Pb98 w tym samym czasie zdrożała o 65 gr za litr, Diesel o 31 gr na litrze natomiast autogaz zaledwie o 2 gr za litr. Średnie ceny paliw na dzień 6 czerwca kształtują się więc następująco: Pb95 kupimy płacąc 7,89 za litr, Pb98 za 8,45 zł, olej napędowy za 7,39 zł a litr autogazu będzie kosztował nas 3,6 zł.

Analitycy w związku z pędzącymi podwyżkami kreślą czarne scenariusze na najbliższy czas przewidując, że benzyna bezołowiowa 95 „magiczny” pułap cenowy 8 zł za litr przebije w ciągu kilku kolejnych dni. Na części stacji już dziś jej cena przekracza ten poziom, jednak w skali kraju średnia ciągle jeszcze jest poniżej. W dużych miastach na czele z Warszawą czy też Szczecinem cena ponad 8 zł jest już w zasadzie standardem.

Orlen zwiększa swoją marżę

W sytuacji, kiedy ceny galopują jak szalone Polski Koncern Naftowy Orlen oficjalnie chwali się, że zwiększył swoją marżę rafineryjną z 20,5 dolara za baryłkę w kwietniu do 24,3 dolara miesiąc później. W odniesieniu do wcześniejszych miesięcy wzrost marży jest jeszcze większy. Jest całkowicie niezrozumiałe, czemu w sytuacji gdy przeciętny Polak musi płacić coraz więcej za paliwo to na tym korzysta finansowo zamiast ulżyć kierowcom i zmniejszyć marżę. Orlen zwiększa marżę niezależnie od tego, czy ceny baryłek na światowych rynkach rosną czy maleją. Daje to efekt na stacjach paliw w postaci ciągłych wzrostów cen. Wydaje się, że podłoże tych decyzji jest stricte polityczne, z uwagi na pełne podporządkowanie koncernu władzom państwowym.

Prognozy na przyszłość

Analitycy szacują, biorąc pod uwagę szalejące tempo wzrostu cen, że w okresie wakacyjnym średnia cena za litr Pb95 wyniesie 9 zł. PKN Orlen w tym samym czasie zaczyna masowo na swoich stacjach benzynowych wymieniać pylony na takie, które zmieszczą cztery cyfry. Gigant paliwowy uspokaja, że ruch ten nie ma związku z przewidywaniami iż ceny w niedługim czasie przekroczą 10 zł za litr, jednak twierdzenia te są skrajnie niewiarygodne gdy ceny paliw na stacjach rosną w rekordowym tempie przebijając kolejne poziomy.