Brytyjski ambasador wezwany do indonezyjskiego MSZ za tęczową flagę

Brytyjski ambasador w Indonezji został wezwany do tamtejszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych po tym jak wywiesił tęczową flagę.
Władze z Dżakarcie nie są zadowolone z tego, że brytyjski dyplomata wywiesił na budynku ambasady flagi tęczowe promujące ideologię LGBTQ. Ambasadora Wielkiej Brytanii Owena Jenkinsa napomniano i pouczono 23 maja w indonezyjskim resorcie, że ten muzułmański kraj nie życzy sobie tego rodzaju gestów.

Ambasador Owen Jenkins zamieścił w serwisie Instagram zdjęcie z tęczową flagą z powodu tzw. „międzynarodowego dnia walki z homofobią” i zaapelował aby Indonezja szanowała religijne oraz kulturowe wartości. Rzecznik indonezyjskiego MSZ Teuku Faizasyah stwierdził, że taka akcja wraz z komentarzem zamieszczonym na oficjalnym koncie ambasady w mediach społecznościowych są gestem lekceważącym dla władz i całego kraju.

MSZ Indonezji korzystając z sytuacji przypomniało wszystkim innym zagranicznym ambasadorom o konieczności poszanowania lokalnych wartości kulturowych oraz religijnych.

Akcja brytyjskiego dyplomaty spotkała się nie tylko z ostrą reakcją władz ale także internautów. Cholil Nafis, tamtejszy przewodniczący głównej organizacji islamskiej, czyli Indonezyjskiej Rady Ulemów wezwał brytyjskiego ambasadora oraz innych dyplomatów, zwłaszcza z krajów zachodnich, do tego, aby zrozumiały i uszanowały normy panujące w Indonezji. Dodał on, że ambasador jako gość musi znać swoje miejsce.

W zdominowanej przez islam Indonezji wszelkie stosunki pomiędzy dwoma osobami tej samej płci nie są co prawda prawnie zakazane, jednak oficjalnie władza nie pochwala takich praktyk. W przeszłości wielu homoseksualistów w kraju było zatrzymywanych w ramach rządowej walki z pornografią.