Białoruś zbiera swoje siły przy granicy z Ukrainą

Białoruś gromadzi swoje siły wojskowe tuż granicy z Ukrainą. Jak podały tamtejsze źródła w strefie nadgranicznej znalazło się siedem batalionów.

Komunikat o przerzuceniu siedmiu batalionów białoruskich na granicę z Ukrainą wydał w piątek 27 maja Ołeksandr Sztupun, rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, na którego powołuje się serwis Suspilne.

Rzecznik Sztupun twierdzi, że rozmieszczone siły mają za zadanie kontynuację realizacji zadań w zakresie wzmacniania odcinka białorusko – ukraińskiej granicy na kierunku wołyńskim oraz poleskim. Dodał jednocześnie, że nadal utrzymywany jest wysoki poziom zagrożenia atakami lotniczymi i rakietowymi z białoruskiego terytorium, przed czym ostrzegał już wcześniej w kończącym się tygodniu mówiąc, że ryzyko to rośnie z każdą chwilą.

Tego samego dnia w piątek rano ukraiński sztab podawał i alarmował o tym, że w białoruskim obwodzie homeskim rozlokowana została grupa manewrowa do walki radioelektronicznej sił tego kraju, co może być przygotowaniem do niekonwencjonalnego rodzaju ataku.