Białoruś odniosła się do uznania republik w Donbasie

Władze Białorusi wydały we wtorek 22 lutego komunikat w związku z uznaniem przez Rosję separatystycznych republik w Donbasie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że decyzję rosyjskich władz przyjęło z szacunkiem oraz zrozumieniem. Białoruski resort podkreślił, że krok Rosji w kierunku uznania Donieckiej i Ługańskiej republiki ludowej ma nie tylko wymiar polityczny ale także ludzki.

W oświadczeniu podkreślono, że Białoruś zawsze w aktywny sposób konsekwentnie domagała się za pokojowym uregulowaniem konfliktu na linii Ukraina – Rosja wokół republik w regionie przygranicznym w Donbasie, w południowo – wschodniej części Ukrainy. Swoje stanowisko Białoruś podtrzymuje w obecnej sytuacji uznając dyplomację jako metodę priorytetową i wezwała wszystkie strony do wstrzymania się od dalszej eskalacji działań militarnych. Białoruski resort odpowiedzialnością za zaostrzenie sytuacji w regionie obarcza przede wszystkim USA oraz UE.

Białoruś zaangażowana jest w konflikt w roli mediatora i „platformy negocjacyjnej” już od 2014 roku. Na jej terenie przez kilka lat odbywały się spotkania grupy kontaktowej odnośnie uregulowania sytuacji w regionie.

Doniecka i Ługańska republika ludowa uznane zostały przez prezydenta Rosji Władymira Putina w poniedziałkowy wieczór, kiedy do wydał on stosowny dekret w tej kwestii. Oprócz uznania niepodległości separatystycznych republik Rosja podpisała z jej przedstawicielami porozumienia o przyjaźni oraz współpracy. Dekret został przegłosowany przez rosyjską Dumę dzień później, we wtorek 22 lutego.

Zdaniem ukraińskiego prezydenta działania Rosji są ewidentnym naruszeniem suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy. Uznanie separatystycznych quasi – państewek na wschodzie kraju uznał za „akt agresji”.