Baterie rakietowe Patriot już w Polsce

Wice szef Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował, że dwie baterie obrony przeciwlotniczej Patriot już znalazły się w Polsce. Jest to jednak na razie przerzucony czasowo amerykański sprzęt, a nie egzemplarze zakupione przez nasz kraj. Te dotrą do Polski do końca bieżącego roku.

Amerykańskie baterie czasowo w Polsce

Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz był w piątek 11 marca gościem na antenie Radia Plus. Poinformował między innymi o fakcie czasowego zainstalowania w Polsce amerykańskich baterii przeciwlotniczych Patriot, które będą strzec przestrzeni powietrznej naszego kraju. Minister zaznaczył, że sprzęt jest już na swoim miejscu w pełni gotowy do działania.

Zainstalowane baterie, jak podkreślił wiceszef resortu obrony, pozostają jednak własnością armii Stanów Zjednoczonych i zostały przeniesione do Polski tylko tymczasowo. Właściwe zakupione przez nasz kraj egzemplarze, czyli także dwie baterie Patriot mają zgodnie z planem trafić do nas do końca roku w ramach realizacji pierwszego z dwóch etapów budowy programu obrony powietrznej o średnim zasięgu Wisła. Po jego zakończeniu w fazę realizacji wejdą kolejne etapy.

Dwie działające w Polsce na razie amerykańskie baterie Patriot trafiły do naszego kraju z Niemiec dwa dni temu w celu przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. USA stanowczo podkreśliły, że ta dyslokacja ma charakter wyłącznie defensywny i zapobiegawczy i broń ta w żadnym razie nie będzie wspierać działań o charakterze ofensywnym.

Dalsze plany MON-u

Oprócz zakupionych systemów obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej pilnymi działaniami modernizacyjnymi planowanymi przez MON są, jak wskazał Skurkiewicz, zakupy uzbrojonych dronów. Wice szef resortu obrony podkreślił, że konflikt na Ukrainie wskazał na obszary, w które trzeba pilnie zainwestować i takie bezzałogowe pojazdy przenoszące uzbrojenie są jednym z nich. Polityk przypomniał, że w ubiegłym roku Polska dokonała już zakupu tureckiego systemu Bayraktar TB2.

Polska wybrała używany przez amerykańskie wojska system Patriot w kwietniu 2015 roku. Trzy lata później podpisany został kontrakt na dostawę do naszego kraju dwóch baterii, czyli 16 wyrzutni, zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych. Wartość tego kontraktu, stanowiącego pierwszą z dwóch faz programu Wisła wynosi 4,75 mld dolarów.