Atak na autora „Szatańskich wersetów”. Klątwa rzucona na Salmana Rushdiego nadal aktualna

Klątwa ajatollaha Chomeiniego, rzucona w latach 80-tych na Salmana Rushdiego, autora „Szatańskich wersetów” nadal jest aktualna. Dowodem na to jest piątkowy atak nożownika w Nowym Jorku.

Zamachowiec zaatakował autora w Nowym Jorku, gdy ten miał wygłosić swój wykład. Świadkiem zamachu był reporter Associated Press. Dziennikarz przekazał, że widział jak podejrzany mężczyzna wbiegł na scenę w Chautauqua Institution i zaczął uderzać nożem i dźgać autora kontrowersyjnej publikacji. Pisarz upadł na podłogę wskutek ran, zamachowca jednak szybko obezwładniono i skrępowano.

Zakazana książka

Książka Salmana Rushdiego „Szatańskie wersety” została zakazana w Iranie już w roku 1988, i do tej pory wielu muzułmanów uważa ja za bluźnierczą. Rok później ajatollah Chomeini, nieżyjący już irański przywódca wydał na autora publikacji fatwę, co oznacza edykt wzywający do jego zabicia. Jednocześnie zaoferowano nagrodę dla zabójcy w wysokości 3 milionów dolarów.

Rząd Iranu dawno już zdystansował się od dekretu wydanego przez Chomeiniego, jednak fatwa pozostała aktualna. 10 lat temu, w 2012 roku nieoficjalna irańska fundacja religijna zwiększyła nagrodę za zabicie Rushdiego z 2,8 do 3,3 miliona dolarów. Salman Ruhdie wielokrotnie bagatelizował wisząca nad nim groźbę twierdząc, że nie ma dowodów na jakiekolwiek zainteresowanie nagrodą.

Zamach na pisarza

Po ataku na pisarza znalazł się on w szpitalu i, jak przekazała gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul, otrzymuje wszelka niezbędną pomoc. Dodała, że policja zatrzymała zamaskowanego napastnika i aktualnie jest w trakcie zbierania danych na jego temat, o czym donosiło BBC. W trakcie zamachu zaatakowany został też moderator całego wydarzenia doznając lekkiego urazu głowy. W swoim oświadczeniu gubernator stanowczo potępiła ten akt przemocy podkreślając znaczenie „mówienia i pisania prawdy”.

Obecna na miejscy zdarzenia lekarka Rita Landman udzieliła zaatakowanemu pierwszej pomocy. Jak powiedziała dziennikowi „New York Times” pisarz otrzymał kilka ciosów nożem. Rannego przetransportowano niedługo później helikopterem do szpitala, gdzie zajęli się nim lekarze.

Salman Ruhdie napisał powieść „Szatańskie wersety”, która wywołała mnóstwo kontrowersji w świecie islamskim, gdyż wielu wyznawców tej religii uważa, że zawiera ona treści bluźniercze dla ich wiary. Ajatollah Ruhollah Chomeini 14 lutego 1989 roku wydał na pisarza oficjalną fatwę czyli wyrok śmierci. Transmitowało ją państwowe radio w Iranie.

Wyrok dotyczył nie tylko samego autora, ale też każdego kto będąc świadomym jej zawartości jest uwikłany w jej publikowanie. Wskutek tego 11 lipca 1991 roku śmierć poniósł japoński tłumacz książki Hitoshi Igarashi, natomiast włoski tłumacz Ettoro Capriolo został z jej powodu pchnięty nożem. W budynkach kilku wydawnictw zaangażowanych w publikacje książki podłożone zostały też ładunki wybuchowe. 14 lutego 2006 roku irańska państwowa agencja informacyjna poinformowała, że fatwa pozostaje w mocy i nie będzie cofnięta.