Arab z izraelskiej piłkarskiej reprezentacji odchodzi z kadry

Grający w barwach izraelskiej reprezentacji piłkarz arabskiego pochodzenia ogłosił oficjalnie swoją rezygnację z dalszej gry w kadrze.

Munas Dabbar zawodnik izraelskiej reprezentacji o korzeniach arabsko – izraelskich we wtorek 26 lipca ogłosił, że odchodzi i rezygnuje z gry w kadrze narodowej Izraela. Decyzję oficjalnie ogłosił na swoim profilu w serwisie instagram informując swoich fanów o zakończeniu swojego udziału w izraelskiej drużynie piłkarskiej.

We wpisie wyraził podziękowania dla rodziny i każdego, kto go wspierał w karierze piłkarskiej. Zawodnik nie napisał otwarcie o powodach, jednak nie jest żadną tajemnica, że Dabbur w maju 2021 roku spotkał się z mocnymi atakami na swoją osobę po tym jak w trakcie wojny w Gazie w serwisie społecznościowym Facebook zamieścił wpis ze zdjęciem Kopuły na Skale nieopodal meczetu Al Aksa w Jerozolimie załączając do niego cytat z Koranu.

Później piłkarz po serii ataków tłumaczył, że jego wpis wyrażał jedynie ból nie mając nic wspólnego z polityką. Odbiór jego słów był jednak inny i w konsekwencji władze izraelskiego klubu na kilka miesięcy wykluczyły go z gry w reprezentacji.

Piłkarz do gry na boisku wrócił dopiero w sierpniu 2021 roku, jednak wówczas kibice Izraela wygwizdali go z trybun. Po wielu rozważaniach za i przeciw zawodnik teraz podjął ostateczną decyzję o rezygnacji z gry w kadrze. Wskazał, że jest to decyzja ostateczna i definitywna dodając, że „piłka łączy” jednak nie wszędzie i nie zawsze.

Munas Dabbur urodził się w 1992 roku w Nazarecie, ma więc izraelskie obywatelstwo. Karierę piłkarską zaczął w klubie Maccabi Nazaret, a swoją karierę kontynuował w Maccabi Tel Awiw, szwajcarskim Grasshopper, Red Bull Salzburg, a także w Sevilli. Obecnie na pozycji napastnika gra w niemieckim klubie TSG 1899 Hoffenheim.