Amerykańskie drony kamikadze trafią na Ukrainę. Deklaracja szefa Pentagonu

Szef Pentagonu zadeklarował, że w najbliższym czasie na Ukrainę trafią amerykańskie drony kamikadze posiadające głowice przeciwpancerne. Lloyd Austin ogłosił tą decyzję we wtorek 5 kwietnia podczas posiedzenia komisji ds. sił zbrojnych.

Na Ukrainę mają trafić drony Switchblade 600, które wyposażone będą w głowice przeciwpancerne. Szef Pentagonu podkreślił, że ich wysłanie i przekazanie stronie ukraińskiej nastąpi możliwie jak najszybciej.

Podczas wysłuchania odbywającego się przed komisją ds. sił zbrojnych w Izbie Reprezentantów Austin zapowiedział, że podjęta została decyzja o wysłaniu dronów Switchblade 600. Jest to potwierdzenie wcześniejszych spekulacji medialnych o przekazaniu tego uzbrojenia ukraińskiej armii.

Potwierdzono, że drony te już znalazły się w dwóch pakietach pomocy dla Ukrainy jakie zostały zatwierdzone, jednak do tej pory nie było jasności w kwestii tego, o jakie modele dokładnie chodzi. Wariant Switchblade 300 stanowi amunicję krążącą o mniejszej sile rażenia, który nadaje się do niszczenia pojazdów, które są lżej opancerzone. Z kolei wariant Switchblade 600 posiada głowicę stosowaną także w rakietach przeciwczołgowych Javelin, a jego zasięg to aż 40 km. Jak twierdzi agencja Bloomberg USA przekazać mają Ukrainie 10 zestawów tego drugiego modelu broni. Jest to mniej niż zapowiadano wcześniej, kiedy była mowa nawet o 100 zestawach tychże dronów.

W trakcie tego samego wysłuchania obecny na nim generał Mark Milley ocenił, że wojna na Ukrainie może potrwać całe lata. Oznacza to, że wsparcie dla ukraińskiej armii może mieć charakter cykliczny.

Generał Milley dodał także, że USA regularnie przekazuje Ukrainie swoje dane wywiadowcze, co okazuje się pomocne dla armii ukraińskiej. Wojskowy twierdzi, że jednym ze skutków przerzucenia przez Rosję „środka ciężkości” działań wojennych na tereny Donbasu może oznaczać przedłużenie wojny. Uważa on, że w ten rozpętany przez Rosję konflikt zarówno NATO, Stany Zjednoczone jak i ich partnerzy będą zaangażowani jeszcze przez dłuższy czas.