Afery i skandale pedofilskie w Tel Awiwie

W izraelskim Tel Awiwie wybuchł skandal pedofilski, w który zamieszany jest były już zastępca tamtejszego burmistrza, Arnon Giladi. Miał on odbywać przez sześć miesięcy seksualne stosunki z nieletnim, za które płacił 15-latkowi. Podejrzany nadal zasiada w radzie miasta, jednak nie pełni już funkcji zastępcy włodarza miasta. Polityk należy do partii Likud.

Sprawca nie został jeszcze postawiony w stan oskarżenia, jednak w całej sprawie toczy się już policyjne śledztwo. Ofiara pedofila oskarża go seks za pieniądze, kiedy miała 15 lat. Dane poszkodowanego nie zostały dla jego bezpieczeństwa ujawnione. Na potrzeby wywiadu dla gazety „Israel Hayom” nadano mu jednak imię „Yair”. Ofiara miała opuścić rodzinny dom w wielu 13 lat i mieszkać na ulicach Tel Awiwu. W celu zdobycia środków do życia zaczął się prostytuować. Zgodnie z jego zeznaniami mając 15 lat poznał oskarżonego Arnona Giladi.

Polityk zapraszał chłopca do swojego samochodu i miał płacić mu każdorazowo od 250 do 300 szekli za homoseksualne stosunki. Yair zeznał, że spotykał się z politykiem raz na tydzień przez okres około pół roku. W późniejszym czasie, gdy znalazł już schronienie, zaczął powrót do normalnego życia, jednakże traumatyczne przeżycia z młodości odcisnęły na nim piętno.

ała sprawa i problemy polityka zaczęły się od tego, że chłopak idąc ulicą pewnego dnia zauważył plakat z wizerunkiem Arnona Giladiego. Po zrobieniu zdjęcia wysłał je do opiekuna socjalnego z adnotacją, że ten właśnie mężczyzna płacił mu za stosunki seksualne w czasach, gdy był jeszcze nieletni.

Wywiad z Yairem odbiłsie szerokim echem. Burmistrz miasta Ron Huldai ocenił postawione jego byłemu zastępcy zarzuty jako poważne a przewodniczący Partii Pracy Merav Michaelii w oświadczeniu podkreślił, że ważne jest nagłaśnianie seksualnych napaści w społeczności LGBT.

To nie jedyna afera

Przypadek Yaira nie jest jedyny. W ciągu ostatnich tygodni na jaw wyszło więcej podobnych przypadków. Ich sprawcy już zostali zmuszeni do ustąpienia z zajmowanych stanowisk w związku z oskarżeniami o „niewłaściwe zachowanie seksualne”. Sprawa jest tym bardziej interesująca, że w afery na tle seksualnym zamieszani byli aktywiści ruchu LGBT, między innymi szef młodzieżówki Galowi Uchovsky oraz Pinkas Arad, jeden z byłych już radnych miejskich. Po wybuchu tych afer Yair, podczas konfrontacji z Giladim w jednej z kawiarń w Tel Awiwie, oskarżył polityka o pedofilię dodając, że ten doskonale do pamiętał i wiedział kim jest. Całe spotkanie zostało zarejestrowane ukrytą kamerą, co pozwoliło uzyskać niezbite dowody w całej sprawie i postawić Giladiego w stan oskarżenia.

Radny Giladi ma problemy z prawem nie tylko w kontekście pedofilii. Usłyszał też zarzuty o przyjmowanie łapówek i pranie brudnych pieniędzy, a także oszustwa i nadużycie zaufania. Łapówkę miał wręczyć byłemu zastępcy burmistrza Haim Revivo należący do izraelskiej drużyny piłki nożnej. Sprawę ujawniono w ubiegłym roku a piłkarz jest w niej głównym podejrzanym.