Już niebawem sześć spośród państw afrykańskich ma otrzymać technologię produkcji preparatów mRNA zwanych szczepionkami. Takie jest jedno z ustaleń 6-go szczytu Unia Europejska – Unia Afrykańska.
Technologię do produkcji tzw. szczepionek mRNA otrzymają Egipt, Kenia, Nigeria, RPA, Senegal a także Tunezja. Dzięki temu preparaty te, mimo że wciąż ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia, będą mogły być produkowane bezpośrednio na tym kontynencie. O podjęciu takiej decyzji poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia podczas kolejnego już szczytu UE-UA, który odbywał się w Brukseli. Transfer technologii w założeniu ma pomóc państwom o niskich i średnich dochodach w samodzielnej produkcji tych preparatów zgodnie z międzynarodowymi standardami. Do tej pory jej dostępność była ograniczona bowiem dysponowały nią tylko koncerny produkujące tzw. szczepionki czyli Pfizer/BioNTech i Moderna.
W trakcie konferencji prasowej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że ograniczenie dostępności i uzależnianie zaopatrzenia całego świata w te preparaty od kilku przedsiębiorstw może być ryzykowne i niebezpieczne. Dlatego też najlepszym sposobem na rozwiązywanie kryzysów sanitarnych i epidemicznych jest znaczące zwiększenie możliwości produkcyjnych środków do ochrony zdrowia tak, by mogły vyć one produkowane we wszystkich regionach świata.
O szersze udostępnienie technologii zaapelowali tego samego dnia prezydent RPA Cyril Ramaphosa oraz Senegalu Macky Sall. Postulowali oni by „szczepienia” przeciw covid w oparciu o program COVAX i Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień GAVI mogły być produkowane na miejscu w lokalnych centrach produkcji.