Zamierzał walczyć na Ukrainie. Młody Włoch z zarzutami

Młody Włoch, który chciał walczyć na Ukrainie objęty został śledztwem w związku z planem zaciągnięcia się do korpusu ochotników. Może mu grozić teraz nawet 7 lat więzienia.

19-letni obywatel Włoch, przedstawiany jako sympatyk skrajnej prawicy ogłosił w jednym z mediów zamiar wstąpienia do korpusu ochotników walczących przeciwko rosyjskim wojskom na Ukrainie. We środę 10 sierpnia włoskie media poinformowały, że ten mieszkaniec Genui usłyszał zarzuty w związku z publicznie ogłoszonym zamiarem. Postawił je prokurator z genueńskiego oddziału prokuratury do walki z mafią i terroryzmem. Oskarżenie dotyczy wstąpienia do Legionu Międzynarodowego, za co 19-latkowi grozi kara od 2 do 7 lat pozbawienia wolności.

Jak podała agencja Ansa, śledztwo wszczęto po wypowiedzi, jakiej młody mieszkaniec Genui, Kevin Chiappalone, udzielił tygodnikowi „Panorama” . Wypowiedź odnośnie zamiaru wstąpienia do Legionu miała charakter publiczny więc śledczy nie mieli trudności z jego identyfikacją. Młody mężczyzna zapowiedział zamiar stanięcia w obronie Ukrainy zaatakowanej przez Putina po tym, jak rosyjski przywódca ogłosił swój plan „denazyfikacji Ukrainy”.

Ansa twierdzi, że ochotnik nie posiada żadnego doświadczenia wojskowego oraz umiejętności posługiwania się bronią. Miał wyjechać z kraju już w maju, a na Ukrainę prawdopodobnie przedostał się przez polską granicę. Po szkoleniu, które najpewniej odbył, prawdopodobnie obecnie przebywa w Donbasie. Jak twierdzi agencja, 19-latek jest na chwilę obecną jedyną osobą objętą dochodzeniem, jednak śledczy sprawdzają, czy takich włoskich ochotników jest więcej, a jeśli tak, to czy działa jakaś większa sieć zajmująca się ich rekrutacją.

Na samym początku wojny włoskie władze wydały ostrzeżenie dla swoich obywateli aby nie udawali się na front na Ukrainie przypominając, że grozi za to kara więzienia. Nie zastosowali się do tego poszukiwany obecnie 19-latek oraz 23-letnia Włoszka, służąca wcześniej w siłach powietrznych, która udała się na front już wcześniej, o czym informowały włoskie media.