Władymir Putin postawił warunki zakończenia najazdu na Ukrainę

W poniedziałek 28 lutego odbyła się telefoniczna rozmowa prezydentów Francji i Rosji. W jej trakcie Władymir Putin podał listę warunków zakończenia trwającej inwazji na Ukrainę.

W trakcie rozmowy prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował o niezwłoczne zaprzestanie bombardowań ukraińskich cywilów oraz infrastruktury. Putin, jak podał w wydanym komunikacie Pałac Elizejski, miał złożyć deklarację, że zaangażuje się w spełnianie tych żądań, postawił jednak też swoje warunki. Francja w imieniu społeczności międzynarodowej zaapelował o przerwanie ofensywy rosyjskich wojsk na Ukrainie i zawieszenie broni. Prezydent Francji zażądał wstrzymania ostrzałów w bombardowań obiektów cywilnych, w tym budynków mieszkalnych, a także bezpośrednich ataków na ludność cywilną. Zaapelował też o zabezpieczenie głównych dróg na Ukrainie, zwłaszcza tych na południe od stolicy.

Kreml także wydał tez własne oświadczenie, w którym znalazły się wstępne warunki, od których będzie zależało zakończenie inwazji na Ukrainę. Wśród głównych wymieniono uznanie Krymu jako części Federacji Rosyjskiej, „denazyfikację” rządu Ukrainy oraz ustanowienie neutralnego statusu Kijowa.

Macron miał także wezwać do pełnego poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego oraz w zakresie ochrony ludności cywilnej a także pilnego dostarczania pomocy na objęte działaniami tereny w myśl rezolucji, jaką Francja wniosła do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Poniedziałkowa rozmowa była już drugą pomiędzy dwoma przywódcami od 24 lutego i rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Poprzednio prezydenci kontaktowali się w czwartek przed brukselskim szczytem Unii Europejskiej.