Więcej broni dla Ukrainy bez formalności. Nowy akt podpisany przez Bidena

Nowy akt prawny podpisany przez prezydenta USA pozwoli na jeszcze większe dostawy broni z pominięciem większości biurokratycznych formalności. Joe Biden podpisał w poniedziałek 9 maja „Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act”.

Nowe regulacje mają pozwolić na szybką i sprawną wysyłkę uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego na Ukrainę i do krajów na wschodniej flance NATO. Ustawa ta jest swego rodzaju odwołaniem do historycznego programu Lend-Lease z 1941 roku, w ramach którego USA wspierały Wielką Brytanię, pozostałych aliantów oraz Armię Czerwoną podczas Drugiej Wojny Światowej. Podpisując ustawę w Gabinecie Owalnym w Białym Domu prezydent zaznaczył, że daje ważne narzędzie do wspierania rządu Ukrainy oraz narodu ukraińskiego w jego walce o wolność i demokrację. Dodał, że w trakcie tej brutalnej wojny Rosjanie dopuszczają się według niego czynów „poza wszelkimi granicami”. Zaznaczył, że koszt tej walki nie jest niski, jednak poddanie się byłoby jeszcze bardziej kosztowne.

Prezydent wskazał, że podpisuje akt tuż po Dniu Zwycięstwa w Europie oraz w Dzień Europy, co w bieżącym kontekście ma znaczenie symboliczne. Jest to możliwe, jak podkreślił, dzięki temu, że ustawa ta przeszła całą ścieżkę legislacyjną przez Kongres w wyjątkowo krótkim czasie oraz przy minimalnym sprzeciwie w obu izbach amerykańskiego parlamentu. Akt czasowo znosi dużą część formalnych wymogów, które ograniczają prezydenckie uprawnienia odnośnie wypożyczania uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz innych zagrożonych rosyjską inwazją krajów w tym regionie świata. Znika między innymi wymóg ponoszenia wszelkich kosztów przez państwo, które otrzymuje sprzęt.