W oparach absurdu. Poseł lewicy chce reparacji dla Niemiec

Poseł Nowej Lewicy zszokował wszystkich wyrażając pogląd, że to Polska powinna wypłacić Niemcom reparacje wojenne. Rodzi się pytanie, czy są jakiekolwiek granice wygłaszanych przez ta opcję polityczną oczywistych absurdów.

Poseł Maciej Kopiec uważa, że Niemcy powinni wystąpić o reparacje wojenne od Polski za ziemie utracone przez nich po Drugiej Wojnie Światowej.

Już we wrześniu światło dzienna ma ujrzeć pierwsza część raportu dotyczącego reparacji wojennych od Niemiec dla Polski. Dokument, który ma przedstawiać skalę zniszczeń doznanych ze strony III Rzeszy jeszcze nie jest dostępny jednak już teraz budzi skrajne reakcje, emocje i oceny. W tym kontekście niewątpliwie „zabłysnął” poseł Nowej Lewicy Maciej Kopiec mówiąc, że reperacje powinny się raczej należeć Niemcom od Polski niż odwrotnie. Jak zawsze w przypadku lewicy logika i tłumaczenie są tu mocno pokrętne.

Parlamentarzysta z klubu lewicy zamieścił w serwisie Twitter wpis, w którym stwierdził, że to Niemcy powinni wystąpić do Polski o wypłatę reparacji wojennych za ziemie utracone po wojnie, które z polskiej perspektywy są Ziemiami Odzyskanymi. Tą wypowiedzią poseł wpisuje się w niemiecką narrację, szeroko obecną w historiografii naszych sąsiadów, którzy wysiedlenie Niemców z tych ziem nazywają zbrodnią na ich narodzie.

Poseł uważa, że mieszkańcy ziem utraconych przez Niemcy po Drugiej Wojnie Światowej powinni domagać się od państwa polskiego reparacji za zniszczenie przemysłu, infrastruktury oraz zabytków architektury, które od początku były uważane przez Polskę jako „gorsze i niewarte zainteresowania”.

Wyrażone publicznie aberracje posła lewicy nie pozostały bez odpowiedzi. Na wpis zareagował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który krótko i w ostrych słowach skwitował wymysły lewicowego polityka i nazywając go „parszywym zdrajcą”. Lewicowy polityk ze swojej wypowiedzi próbował się później tłumaczyć w rozmowie z portalem Interia mówiąc, że Polska po przejęciu „Ziem Odzyskanych” nie zadbała o nie w należyty sposób. Twierdził między innymi, że opinię tą podziela wielu obecnych mieszkańców tych ziem.