USA i Izrael przeciwko irańskiej broni jądrowej

USA i Izrael zrobią wszystko aby nie dopuścić do zdobycia przez Iran broni jądrowej i są gotowe nawet na kroki militarne mające temu przeciwdziałać. Takie oświadczenie wspólnie złożyli podczas spotkania prezydent USA Joe Biden i premier Izraela Jair Lapid.

Obaj politycy, jak donosi czwartkowy „Jerusalem Post” podkreślić mieli, że są gotowi na użycie siły militarnej wobec tego kraju aby nie dopuścić do zdobycia przez Teheran broni jądrowej. W czwartek 14 lipca obaj przywódcy spotkali się w Jerozolimie. Po zaplanowanym spotkaniu miało miejsce podpisanie deklaracji dotyczącej strategicznego partnerstwa między oboma państwami. W przyjętym dokumencie jest mowa o ewentualnym użyciu siły wobec Iranu.

Jak podkreślił Lapid, wspólnie z Bidenem podczas trwającego półtorej godziny spotkania dogłębnie omówili zagrożenie irańskie i zaznaczyli, że nie dotyczy ono tylko Izraela ale całego świata. Biden i Lapid stwierdzili, że tylko świadomość użycia przez Zachód siły może powstrzymać Iran przed kontynuowaniem swojego programu nuklearnego. Wobec tego jedynym sposobem jest według polityków „przedstawienie wiarygodnej groźby militarnej”.

Biden przyznał, że duża część społeczeństwa amerykańskiego jest oddana izraelskiemu bezpieczeństwu i dotyczy to nie tylko jego administracji. Wskazał, że USA nie będzie czekać bez końca aż Iran wróci do porozumienia nuklearnego. Podobnie dla „Jerusalem Post” wypowiedział się także premier Izraela mówiąc, że Iran nie może odkładać powrotu do tego porozumienia.

W Deklaracji Jerozolimskiej USA podkreśla, że integralną częścią zobowiązania do zapewnienie bezpieczeństwa dla Izraela jest niedopuszczenie do tego, aby kraj ten zdobył broń jądrową i w tym celu Stany Zjednoczone są gotowe na użycie wszelkich środków w tym zakresie, aby tylko to zapewnić. Na mocne słowa i twarde deklaracje USA i Izraela odpowiedział prezydent Iranu zaznaczając, że jego kraj „ostro i zdecydowanie” zareaguje na każdego rodzaju błąd popełniony przez Waszyngton bądź jego sojuszników.