USA chce szkolić ukraińskich pilotów

Stany Zjednoczone rozważają wdrożenie planu szkolenia pilotów ukraińskich i badają możliwości w tym zakresie. Program ma być realizowany w ramach działań długoterminowych i docelowo pomóc w stworzeniu nowoczesnych sił powietrznych Ukrainy.

Projekt szkoleń dla pilotów

Na temat najnowszych planów dla agencji Reutera wypowiedział się dowódca amerykańskich sił powietrznych generał Charles Brown. Wojskowy zaznaczył, że dzięki dotychczasowym dostawom broni przeciwlotniczej z Zachodu Ukraina była w stanie skuteczniej przeciwstawić się lepiej wyposażonej flocie powietrznej Rosji. Ukraina coraz wyraźniej stara się odchodzić od używania rosyjskich samolotów także tych z czasów radzieckich, dzięki temu, że kraj ten pozyskuje sukcesywnie amerykańskie myśliwce. Procesowi temu towarzyszy szkolenie pilotów w obsłudze tych amerykańskich maszyn. Publicznie wyrażono też chęć otrzymania przez Ukrainę samolotów F-15 i F-16.

Podczas swojego lotu do Aspen w Kolorado Generał Brown przyznał, że w kwestii szkoleń pilotów trwają rozmowy amerykańskiej armii z sojusznikami i wskazał na konieczność opracowania długoterminowego planu dotyczącego stworzenia przyszłych ukraińskich sił powietrznych. Komentarz ten pojawił się kilka dni po tym jak w Izbie Reprezentantów pojawił się projekt, który pozwoli przeznaczyć kwotę 100 mln dolarów na wyszkolenie pilotów ukraińskich oraz osób do obsługi naziemnej amerykańskich samolotów bojowych.

Generał omawia szczegóły

Amerykański generał nie odniósł się jednak do tego projektu nie chcąc też spekulować w kwestii terminów szkoleń oraz rodzajów samolotów, które najlepiej by się nadawały dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Podkreślił też przy okazji, że na razie ewentualne szkolenie pilotów ukraińskich jest złożone i należy przy tym dodatkowo uwzględniać stan trwającej wojny oraz konieczność oddelegowania przez Kijów na trwające dłuższy czas szkolenie. To z kolei ich odciągnie od udziału w bieżących walkach.

Generał został zapytany o to, ile czasu może być potrzebne na to, aby przeciętny ukraiński pilot przestawił się na myśliwce amerykańskie. W odpowiedzi wojskowy powołał się na czasookres szkolenia pilotów armii USA, którzy do obsługi nowszego typu samolotu są w stanie wyszkolić się w dwa do czterech miesięcy, jednak wskazał, że zmiana z systemu radzieckiego na amerykański byłaby na pewno trudniejsza.
Brown zaznaczył, że Ukraina mogłaby wykorzystać doświadczenie tych krajów NATO, które w przeszłości przechodziły z radzieckich na zachodnie systemy i wyraził przekonanie, że przynajmniej część byłaby skłonna podzielić się tą wiedzą w pilotami ukraińskimi..