Spotkanie Putina z Erdoganem w Teheranie. Zacieśnia się strategiczny sojusz

W związku z rozmowami irańsko – tureckimi w sprawie Ukrainy Władymir Putin kolejny już raz przybył z wizytą do Teheranu. Są to już w sumie jego piąte odwiedziny w tym coraz ważniejszym strategicznie kraju. Wizyta ma też jednak inny wymiar i, jak donosi agencja RIA Nowosti, stanowi istotny element budowy nowych sojuszy Rosji z bliskimi geograficznie krajami.

W swojej publikacji agencja zauważa, że dotychczas zorientowana na Zachód społeczność rosyjskich ekspertów widziała Iran w dużej mierze przez „zachodnie” okulary jako na kraj pariasów, mułłów z pociskami i mających chęć zdobycia bomby atomowej, teokrację, represyjny reżim a także poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu. Dziś jednak, jak się okazuje prawdziwy Iran, jak wskazuje agencja, ciągle jest Rosji mało znany, a zmiana sytuacji geopolitycznej powoduje, że Moskwa chce zawierać długoterminowe umowy o „kompleksowej współpracy strategicznej” na okres 20 lub nawet 25 lat.

Początek nowego sojuszu

Agencja podkreśla, że współpraca ma być nie tylko sojuszem wojskowym ale szerszą kooperacją o charakterze wojskowo – technicznym. Format ten ma być też uzupełniany okresowymi wspólnymi ćwiczeniami. Istotą wszystkiego jednak ma być przede wszystkim gospodarka. W kuluarach mówi się też coraz głośniej, że docelowo Iran miałby przystąpić nawet do grupy państw BRICS.

Kreml podaje, że zbliżenie z republiką Iranu leży w rosyjskim interesie strategicznym. W mediach w kontekście Iranu mówi się głośno o „zbliżeniu dziedzictwa wielkich cywilizacji”, a także o „86-milionowym sąsiedzie” oraz „jednym z najsilniejszych duchowo krajów świata”. Propaganda wyraża się pozytywnie odnośnie „własnych form organizacji państwa”, jakie udało się Iranowi wytworzyć, oraz fakt, że Teheran dba w pierwszym rzędzie o interesy narodowe i nie poddaje się zewnętrznej presji.

Z mediów Rosjanie mogą się dowiedzieć, że Iran jest „wielkim mocarstwem” wykazującym dużą kreatywność w zakresie budowy nowej formy państwa. Ponieważ ostatnim w historii takim krajem był Związek Radziecki toteż te irańskie poszukiwania idealnego ładu społecznego są bliskie Rosjanom. Do tego dochodzi wspólne marzenie aby to państwo strzegło strzegło sprawiedliwości oraz „ucieleśniało i chroniło ideały ludzi, uczciwych ludzi o silnej woli” czujących się odpowiedzialnymi wobec ludzi i Boga.

Media podkreślają, że spotkanie Putina z najwyższym przywódcą Islamskiej Republiki Iranu Chameneim jest nie tylko rozmową dwojga wpływowych i doświadczonych polityków i mężów stanu, ale też spotkaniem partnerów, którzy mają o czym rozmawiać.