Szalony plan Morawieckiego. Chce natychmiastowego odejścia od rosyjskich surowców

Premier polskiego rządu zapowiada coś, co wydaje się być szalonym pomysłem. Mówi o planie niemal natychmiastowego odejścia od rosyjskich surowców.

Na piątkowej konferencji w Brukseli premier Morawiecki na początek przyszłego tygodnia zapowiada prezentację planu, zgodnie z którym odbywać się będzie odchodzenie od rosyjskich surowców energetycznych. Premier podkreślił, że nasz kraj będzie jednym z pierwszych, który tego dokona. Szef polskiego rządu poinformował, że jednym z tematów poruszanych podczas szczytu unijnego była energia oraz wpływ kryzysu na Ukrainie na ceny energii. W jego ocenie wojna stała się dla Putina narzędziem wymuszania na Europie Zachodniej określonych działań oraz zachowań, jest więc sposobem na zaszantażowanie polityków unijnych. Premier zauważył, że efekty tego widać już w cenach surowców takich jak gaz, prąd, ropa oraz produkty petrochemiczne.

Warszawski polityk zaznaczył, że rząd podejmował już stosowne decyzje związane z energetyką surowcową w ramach działań uprzedzających. Teraz jest czas na ich wdrożenie w życie. W związku z tym wraz z minister Anną Moskwą w kolejnym tygodniu przedstawiony będzie plan na relatywnie szybkie odejście od węglowodorów pochodzenia rosyjskiego. Morawiecki jest przekonany, że inne kraje pójdą śladem Polski w krótkim czasie widząc, że taka możliwość jest realna.

Polski premier przypomniał, że Polska zbudowała już Gazociąg Bałtycki tj projekt Baltic Pipe obejmujący system gazociągów, które łączą Norwegię, Danię i Polskę i oferują przepustowość około 10 mld metrów sześcienny na rok. Ma on być uruchomiony jesienią tego roku. W ramach rozwoju infrastruktury towarzyszącej rozbudowywany jest gazoport w Świnoujściu a także budowany pływający gazoport ulokowany w Zatoce Gdańskiej. Premier zakomunikował, że dzięki tym i innym inwestycjom Polska już obecnie jest niezależna od dostaw gazu z Rosji, więc możliwa jest szybka rezygnacja z dostaw ze wschodu.

W kwestii odejścia od importu rosyjskiej ropy plan w tym zakresie zostanie przedstawiony początkiem tygodnia. Podkreślił, że istotne były i są tu działania PKN Orlen.