Stopy procentowe na Węgrzech zamrożone

Każdy kraj walczy ze skutkami szalejącej inflacji na swój sposób. Na Węgrzech właśnie zostały zamrożone na pół roku stopy procentowe kredytów hipotecznych.

Premier Węgier Viktor Orban podjął właśnie decyzję o zamrożeniu na stałym poziomie stopy kredytów hipotecznych w celu spowolnienia wzrostu inflacji. Decyzja ta ma dotyczyć pożyczek udzielonych klientom prywatnym. Poziom stóp procentowych ustalony został na poziomie tych z października bieżącego roku.

W swoim wystąpieniu w mediach premier Węgier zaznaczył, że rząd stosuje wiele form pomocy oraz wsparcia. Wymienił tu podnoszenie pensji minimalnej, emerytur a także politykę dotowania opłat za media i utrzymania stałych cen paliw. Są to istotne obszary niemniej jednak rosnąca szybko inflacja dotyka także odsetki od kredytów, co powoduje, że de facto rosną obciążenia wynikające ze spłat kolejnych rat. Aby ulżyć kredytobiorcom oznajmił, iż wysokość stóp procentowych dla kredytów hipotecznych zostanie utrzymana przez minimum pół roku na stałym poziomie. Ma to być kolejna linia obrony dla Węgrów przed skutkami skutkami jakie niesie niekontrolowany wzrost inflacji.
Zgodnie z zapowiedzią decyzja ma zostać wdrożona w życie od nowego roku a stała wysokość stóp będzie utrzymana przez pierwsze sześć miesięcy 2022 roku. Oznaczać to będzie, że wysokość raty w lutym będzie już mniejsza niż dziś.

Końcem listopada bieżącego roku na łamach portalu gospodarczego Portfolio ukazało się zestawienie pokazujące, iż międzybankowe stopy procentowe po ich trzykrotnym podniesieniu przez bank centralny poszły do góry na Węgrzech osiągając najwyższy od ośmiu lat poziom zwiększając średnią wysokość rat kredytów o 10 do 20%. Portal Portfolio zaznacza przy tym, że około 36% kredytobiorców ma pożyczki ze zmienna stopą, przez co są one wrażliwe na fluktuacje jej poziomów w czasie. Węgierski bank prognozuje wzrost tegorocznej inflacji na poziomie 5,1% a w 2022 w przedziale 4,7 do 5,1%. Decyzja rządu ma zmniejszyć stopień uciążliwości tych wzrostów dla posiadających kredyty hipoteczne na Węgrzech.