Spółka Gazprom Germania objęta zarządem komisarycznym

Niemieckie władze federalne podjęły decyzję o objęciu spółki Gazprom Germania zarządem komisarycznym. Spółka ta była dotąd niemieckim oddziałem rosyjskiej spółki matki Gazprom.

Podjętą decyzje wyjaśnił w poniedziałek 4 kwietnia minister gospodarki w rządzie niemieckim Robert Habeck, zaznaczając, że ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw gazu do kraju. Jak mówi cytowany przez agencję DPA polityk ten krok był absolutnie konieczny i ma służyć „ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego” w zakresie zabezpieczenia polityk zapewnił, że na chwilę obecną dostawy są gwarantowane.

Zgodnie z podjętymi ustaleniami niemiecka Federalna Agencja ds Sieci ma okresowo zostać udziałowcem niemieckiej spółki – córki Gazpromu w celu zapewnienia właściwego zarządzania w dobie kryzysu. Prezes Agencji Klaus Mueller podkreślił, że jest świadomy ciążącej na nim i jego instytucji odpowiedzialności za bezpieczeństwo dostaw gazu, bowiem jest to kluczowe zadanie w obecnej sytuacji. Celem jaki przedstawił jest sprawne zarządzanie spółką Gazprom Germania z terenu i w interesie Niemiec, a także Europy. W ten sposób łatwiej będzie podejmować wszelkie niezbędne kroki w celu zabezpieczenia dostaw do kraju.

Zmiany w strukturze udziałów firmy i związane z nimi decyzje władz niemieckich są bezpośrednim skutkiem wycofania z końcem marca przez rosyjskiego giganta i całej Grupy Gazprom udziałów w niemieckiej spółce Gazprom Germania GmbH oraz wszelkich jej aktywach. Zmiana ta wpłynie też na inne należące do niemieckiego oddziału podmioty z sektora gazowego w Niemczech takie jak np. operatora magazynów Astora.