Skandaliczny antyludzki wpis rzecznika Instytutu Psychologii UJ. Jest reakcja uczelni

Rzecznik Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zamieścił skandaliczny wpis na swoim koncie w serwisie Twitter. Chciałby on przerabiać zwłoki nienarodzonych dzieci zabitych podczas aborcji na „farsz do pierożków”. Władze uczelni zareagowały na wpis z oburzeniem.

Skandaliczny wpis pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego

Na prywatnym profilu rzecznika, Samuela Nowaka pojawił się skandaliczny wpis na temat ludzkich płodów. Choć macierzysta uczelnia odniosła się do niego z oburzeniem, choć utrzymuje, że zaprezentowany pogląd jest prywatną opinią pracownika. Smaczku dodaje fakt, iż rzecznik jest jednocześnie działaczem skrajnie lewicowej i programowo proaborcyjnej partii Razem. Internauci zareagowali natychmiast i w akcie protestu utworzyli specjalną petycję „Stawiam na życie” skierowaną do władz uczelni.

Samuel Nowak zaczął swój wpis od słów „Płód nie jest człowiekiem, więc who cares?”. Gdyby pozostało to tylko w takiej postaci zapewne nie wywołało by takiej burzy. Autor dopisał jednak drugą część „Mogą nawet robić z płodów farsz do pierożków, co za różnica?” co wywołało błyskawiczną reakcję oburzenia w społeczności internautów.

Reakcje na wpis

Niewiele później o wpis zapytał autora Dariusz Matecki z Solidarnej Polski. W odpowiedzi rzecznik napisał, że w tej sprawie trzeba kontaktować się pod prywatnym numerem telefonu. W odpowiedzi Nowak wspomniał o filmie z 2004 roku, w którym była mowa o robieniu „farszu do pierożków” z nienarodzonych dzieci.

Do sprawy odniósł się także serwis Pch24.pl. Tutaj zareagował z kolei rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego Adrian Ochalik twierdząc, że władze uczelni są oburzone treścią wpisu, jednak zaznaczył, że nie jest to stanowisko uniwersytetu jako takiego a prywatny pogląd pracownika. Dalej padło pytanie o konsekwencje, tutaj Ochalik odpowiedział, że Samuel Nowak wezwany został przez swojego bezpośredniego przełożonego, czyli dyrektora Instytutu Psychologii UJ, do pilnego złożenia wyjaśnień. Zaznaczył, że dalsze decyzje w jego sprawie zostaną podjęte w przyszłym tygodniu.

Powstała petycja

W międzyczasie zniesmaczeni całą sytuacją internauci stworzyli adresowaną do władz uczelni petycję „Stawiam na życie”, w której jasno i otwarcie sprzeciwiają się dehumanizacji nienarodzonych dzieci. Jej autorzy napisali, że nie ma zgody na promocję postaw aborcyjnych i dehumanizujących. Zaapelowali więc do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Dyrektora Instytutu Psychologii, czyli bezpośredniego przełożonego Samuela Nowaka, o stanowcze odcięcie się od jego wypowiedzi i wyciągnięcie wobec niego stosownych konsekwencji. Wyrazili też nadzieję, że Uniwersytet Jagielloński nie godzi się na taką postawę wobec nienarodzonych jaką zaprezentował Samuel Nowak.