Skandal po koncercie “Solidarni z Ukrainą” TVP i Caritasu. Artyści nie występowali charytatywnie

Zapowiadany jako charytatywny koncert „Solidarni z Ukrainą” okazał się być w rzeczywistości komercyjnym, przynajmniej dla artystów. Gwiazdy, które wzięły udział w wydarzeniu zgarnęły za występ pokaźne honoraria. Okazuje się, że dla gwiazd estrady pomaganie stało się intratnym biznesem.

Organizowany przez TVP i Caritas koncert był zapowiadany jako wydarzenie o charytatywnym charakterze. Rzeczywistość okazała się zgoła odmienna a fakty na temat sum pieniędzy jakie zgarnęli poszczególni wykonawcy za swoje występy szybko wyszły na światło dzienne wywołując spory skandal.

Fakt wypłacenia honorariów artystom, którzy wystąpili w koncercie zorganizowanym na rzecz ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę zbulwersował opinię publiczną będąc wprost splunięciem w twarz wszystkim tym Polakom, którzy bez zysku dla siebie i ponosząc koszty prywatnie pomagają przybywającym w Ukrainy. Co ciekawe, z medialnych doniesień wynika, że zarabianie na tzw. charytatywnych wydarzeniach nie jest czymś nowym a gwiazdy od dekad biorą spore sumy za udział w takich wydarzeniach, które promowane są jako „charytatywne”.

W wydarzeniu „Solidarni z Ukrainą” wzięli udział tacy artyści i gwiazdy estrady jak Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Ryszard Rynkowski, Justyna Steczkowska, Viki Gabor, a także Natasza Urbańska, Rafał Brzozowski, Mikołaj Krawczyk i Filip Lato. Pojawiły się też zespoły Enej, Taraka i Blue Cafe a także pochodzące a Ukrainy wokalistki Oleksandra Zhuravel i Julia Belea.

W artykule na łamach portalu Wirtualna Polska Justyna Steczkowska przyznała, że gwiazdy otrzymały za występ wynagrodzenie. Z kolei Edyta Górniak twierdzi, że producent pokrył tylko koszty transportu, ekipy oraz opłacił zakwaterowanie w hotelu. Telewizja Polska nie chciała udzielić wprost odpowiedzi na to pytanie, choć oczywistym wydaje się, że z uwagi na finansowanie TVP z obowiązkowego abonamentu widzowie powinni mieć jasność odnośnie tego, jak wydawane są przeznaczone na nią środki.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że za darmo wystąpił tylko zespół Enej. Pozostali artyści otrzymali za występ wyższe lub niższe honorarium.