Sąd Nowego Jorku nakazał przywrócenie do pracy niezaszczepionych

Sędzia Sądu w Nowym Jorku wydał orzeczenie nakazujące władzom metropolii przywrócenie do pracy osób zwolnionych z powodu braku szczepienia na covid.

Ralph Porzio nakazał władzom, aby przywrócić do pracy 16 pracowników sanitarnych, których zwolniono początkiem bieżącego roku po tym jak odmówili spełnienia „obowiązku” szczepienia na covid nałożonego na miejskich pracowników. Władze Nowego Jorku już zapowiedziały złożenie odwołania od decyzji.

Sędzia Porzio orzekł, że lokalny, miejski komisarz zdrowia nie ma kompetencji do zmieniania warunków zatrudnienia pracowników a w swoim wyroku przywołał niedawną wypowiedź prezydenta Joe Bidena, że „pandemia się skończyła”.

Pracownicy sanitarni w Nowym Jorku zwolnieni zostali w lutym bieżącego roku w związku z nieprzestrzeganiem wydanego w październiku ubiegłego roku „nakazu” poddania się „szczepieniu” na koronawirusa. Władze miejskie, które odwołały się od wydanego wyroku podkreślają, że w związku z tym wydany obowiązek pozostaje w mocy.

Według sędziego Porzio wydany przez władze nakaz „szczepień” miejskich pracowników nie dotyczył tylko i wyłącznie bezpieczeństwa oraz zdrowia publicznego, a chodziło także o przestrzeganie przepisów, co uznał on za naruszenie praw pracowników. Jak stwierdził sędzia, w przypadku, gdyby chodziło wyłącznie o bezpieczeństwo opraz zdrowie publiczne to komisarz zdrowia wydał by dotyczący wszystkich mieszkańców ogólnomiejski nakaz, a tego nie zrobił. Zauważył, że obowiązkowi nie podlegają między innymi artyści oraz sportowcy, co nazwał działaniem arbitralnym.

Po wydaniu orzeczenia rzecznik Departamentu ds. Prawa Nowego Jorku oświadczył, że władze miejskie zdecydowanie się z nim nie zgadzają gdyż ich zdaniem „obowiązek szczepień ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego nowojorczyków”.