Sąd Najwyższy USA za obowiązkiem szczepień

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych nie wyda wyroku blokującego obowiązek szczepień przeciw covid. Oznacza to ni mniej ni więcej, że w pracownicy Mass General Brigham w Massachusett , którzy odmówią przyjęcia eksperymentalnego preparatu, mogą stracić pracę.

W miniony poniedziałek zasiadający w Sądzie Najwyższym USA sędzia Stephen Breyer odrzucił złożony do niego w ubiegłym tygodniu wniosek o zablokowanie tego obowiązku wprowadzonego przez wspomniany wyżej system szpitalny w Massachusetts. Byli już pracownicy szpitala we wniosku stwierdzili, że arbitralna decyzja dyrekcji i zarządu Mass General narusza ich elementarne prawa, a także narusza ich przekonania religijne. Dodali też, że wiąże się to z wymiernym i znaczącym niebezpieczeństwem fizycznym oraz psychicznym.

We wniosku można przeczytać, że pracodawca wywierając presję na pracowników szpitala oczekuje, że porzucą oni swoje religijne i światopoglądowe przekonania. Dodatkowo takie działania pogarszają ich fizyczne samopoczucie. Zarząd szpitala narzucając terminy przyjęcia przymusowego preparatu chce złamać niepokornych medyków, na co ci nie chcą się zgodzić. Zastosowany próba przymusu sankcjonowana jest realną groźną zwolnienia z pracy, a tym samym pozbawienia zwolnionych osób środków na utrzymanie siebie oraz rodziny.

Sędzia Breyer odrzucił otrzymany wniosek nie kierując go do swoich kolegów do dalszego rozpatrzenia. Nie przedstawił jak dotąd podstaw swojego orzeczenia, nie wezwał też przedstawicieli szpitala do złożenia wyjaśnień. Sędzia nie poprosił też o dodatkowe informacje zanim odrzucił prośbę.

Mass General Brigham w stanie Massachusetts jest największym tamtejszym prywatnym pracodawcą zatrudniającym około 80 tysięcy pracowników. Jego decyzja więc dotyka ogromnej liczby ludzi oraz ich rodzin. Obowiązkowe szczepienia przeciw covid zostały w tej korporacji medycznej wprowadzone z dniem 5 listopada bieżącego roku stając się podstawowym wymogiem zatrudnienia. Pracownicy, którzy odmówili jego przyjęcia zostali zwolnieni w ubiegłym tygodniu, o czym także wspomniano w złożonym do sędziego wniosku.