Rusza prokuratorskie śledztwo po tragedii w kopalni Zofiówka

Po katastrofie i tragedii w kopalni Zofiówka powołano specjalną komisję. Ruszyło też prokuratorskie śledztwo.

O fakcie wszczęcia postępowania dotyczącego katastrofy poinformowała w poniedziałek 25 kwietnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska. Śledztwo toczyć się będzie pod kątem „nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia”, które zagraża zdrowiu i życiu wielu osób a także mieniu poprzez dopuszczenie do prowadzenia robót górniczych w regionie o podwyższonym ryzyku wystąpienia tąpnięcia oraz wypływem metanu. Zbadaniem przyczyn i okoliczności wypadku ma się zająć także powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego specjalna komisja.

Postępowanie prokuratorskie toczy się z art. 163 i 220 Kodeksu karnego, który mówi o nieumyślnym sprowadzeniu zdarzenia o wielkiej skali, które zagraża ludzkiemu zdrowiu, życiu oraz mieniu. W wypadku straciło życie 6 górników więc wskazany paragraf jako podstawa dochodzenia jest w zasadzie oczywisty biorąc pod uwagę skalę tragedii.

Powołanej przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego specjalnej komisji będzie natomiast przewodniczył Zbigniew Rawicki, dyrektor Departamentu Górnictwa WUG. Jej naczelnym zadaniem będzie wyjaśnienie przyczyn oraz okoliczności zdarzenia. W jej składzie znajdą się uznani specjaliści oraz naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, z Politechniki Śląskiej oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

Komisja ma określić między innymi „mechanizm wstrząsu wysokoenergetycznego”, do którego doszło 23 kwietnia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” i ustalić jego możliwe przyczyny. Kolejne zadania komisji to analiza zagrożenia metanowego w kopalni w kontekście tąpnięcia a także stworzenie opinii na temat zakresu wpływu robót górniczych na sejsmiczność w całym regionie zdarzenia co będzie miało wpływ na dalsze prowadzenie tego zakładu górniczego. Komisja oceni też prowadzoną akcję ratowniczą.