PiS wyrzucił z klubu jednego z senatorów

Senator Jan Maria Jackowski nie jest już członkiem klubu Prawa i Sprawiedliwości. Taki komunikat wydała rzecznik partii Anna Czerwińska.
Wydalenie senatora nastąpiło w godzinach wieczornych we wtorek 22 lutego. Został wykluczony z głosowaniu. Za usunięciem z klubu było 152 parlamentarzystów spośród obecnych na posiedzeniu 167-iu. Wniosek o wydalenie senatora złożył sam szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Powodem miało być rzekome naruszenie przez niego regulaminu oraz obowiązującego statutu.

O powodach swojego wykluczenia sam zainteresowany mówi, że chodziło o jego wypowiedzi w mediach, które miały być niezgodny z linią partii. Senator w rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę, że nigdy nie należał do partii PiS, w związku z czym przytoczony powód jest nieadekwatny do stanu faktycznego gdyż nie obowiązują go „partyjne przekazy dnia”.

Senator przypomniał, że jasno i klarownie wielokrotnie wypowiadał się o rażących błędach obozu rządzącego w sprawach takich jak „Piątka dla zwierząt”, partyjnego nepotyzmu i kolesiostwa a także afery związanej z nieuzasadnionymi zarobkami współpracowników prezesa NBP Adama Glapińskiego, ale też na temat powszechnego bałaganu wokół tzw. pandemii covid, chaosu na skutek wprowadzenia polskiego ładu oraz inwigilacji z wykorzystaniem systemu Pegasus.

Senator Jackowski każdą z tych rzeczy przytaczał na senackich spotkaniach klubu przedstawiając swoje stanowisko w tych i innych kwestiach. Po wykluczeniu Jan Maria Jackowski pozostanie senatorem niezależnym. Zapewnił, że zamierza kandydować w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.