Będzie coraz drożej. Skutki polityki klimatycznej dla lotnictwa cywilnego

Szaleńcza polityka klimatyczna Unii Europejskiej będzie mieć drastyczne skutki dla lotnictwa cywilnego. Będzie się to przejawiać skokowymi wzrostami cen biletów, które będą pochodną innych czynników.

Tzw. ”walka ze zmianami klimatu”, którą urzędnicy unijni forsują z iście fanatycznym zacietrzewieniem i zacięciem sprawi, że w niedługiej perspektywie czasowej znacząco wzrosną ceny biletów. O tym, że takie między innymi skutki będzie mieć prowadzona polityka mówi się od dawna. Teraz jednak oficjalnie potwierdziło to holenderskie ministerstwo infrastruktury.

Resort infrastruktury w Holandii zlecił firmie CE Delft przeprowadzenie badań, w jaki sposób polityka unijna wpłynie na ceny biletów w liniach lotniczych. Wyniki pokazują, że w przypadku lotów tanimi liniami lotniczymi na Starym Kontynencie ceny biletów wzrosnąć mogą średnio o 16,8% w okresie najbliższych 8 lat. W przypadku tradycyjnych linii wzrost ten ma wynieść około 7,3%.

Unia Europejska w ubiegłym roku przyjęła regulacje, w myśl których mają nastąpić drastyczne ograniczenia jeśli chodzi o emisje gazów cieplarnianych. Do 2030 roku ma to być redukcja o 55% a do 2050 roku do zera ,tak aby cała unia stała się „neutralna klimatycznie”.
Przyjęte rozwiązania sprawia, że sektor lotnictwa cywilnego będzie musiał stać się bardziej zrównoważony, co będzie się wiązało niestety ze wzrostem kosztów, co przełoży się także na ceny biletów. Linie lotnicze będą musiały dodatkowo płacić za prawa do emisji gazów cieplarnianych i to doprowadzi do wzrostu cen nie tylko w samej Holandii ale i w innych krajach Wspólnoty.
Dużym problemem stanie się akcyza na paliwo lotnicze a także obowiązek stosowania bardziej przyjaznej dla klimatu mieszanki paliwowej. Dotąd firmy lotnicze nie musiały płacić akcyzy. Teraz się to zmieni i będzie miało dodatkowo niekorzystny wpływ na koszty w lotnictwie oraz ceny.