Ostry sanitaryzm w Watykanie

W Watykanie kolejny już raz zaostrzono restrykcje epidemiczne. Zwiększono tez stawki kar i mandatów za ich nieprzestrzeganie.

Widać więc wyraźnie, że papież czerpie wzorce z najbardziej restrykcyjnych reżimów covidowych i postanowił maksymalnie utrudniać życie osobom niezaszczepionym na covid i nie posiadających statusu ozdrowieńca. Powoduje to de facto, że osoby odmawiające tzw. szczepienia nie będą mogły wyjść na teren tego kościelnego państwa – miasta.

Szereg nowych restrykcji

Stolica Apostolska nowe, bardziej dotkliwe, restrykcje wprowadziła w związku z szerzeniem się wariantu omikron, mimo że już wiadomo, że jest on niezwykle łagodny. Oprócz nowych nakazów Gubernator Państwa Watykańskiego podjął decyzję o wprowadzeniu wyższych stawek kar i mandatów na niestosowanie się do nowych przepisów.

Od teraz w Watykanie obowiązuje noszenie masek ochronnych FFP2 we wszystkich miejscach zamkniętych. Nie są honorowane bawełniane, ręcznie szyte ani inne podobne. Ponadto ograniczony zostaje dostęp do większości miejsc w Watykanie wyłącznie do osób szczepionych oraz ozdrowieńców. Dotyczy to muzeów, letniej rezydencji Castel Gandolfo oraz wstępu i udziału w sympozjach oraz konferencjach. W tych miejscach wymagany będzie wzmocniony „paszport” covidowy, czyli tzw. Green Pass, a to wymaga pełnego szczepienia albo oficjalnego potwierdzenia wyzdrowienia z jedynej modnej od dwóch lat choroby. Przepisy dotyczą wszystkich urzędników, mieszkańców państwa – miasta oraz turystów.

Kary

Dla tych, którzy są nieposłuszni i łamią narzucone ograniczenia Gubernator Państwa Watykańskiego przygotował cały szereg kar finansowych. Za nieposiadanie maski FFP2 lub jej nieprawidłowe użytkowanie, np. noszenie jej pod nosem lub na brodzie, a także za niezachowanie dystansu kara waha się w przedziale 25 do 50 euro. Za te same „przewinienia” w miejscach publicznych kara rośnie aż do 160 euro. Większe widełki kwotowe kar, od 25 do 160 euro, są za łamanie zakazu zgromadzeń w publicznych miejscach. Złamanie kwarantanny bądź izolacji sankcjonowane jest karą 1500 euro lub jej dwukrotnością w przypadku recydywy.

Papież dał wszystkim watykańskim urzędnikom czas do końca stycznia na przyjęcie pierwszej dawki preparatu. Jeśli tego nie zrobią zostaną zwolnieni. Ponadto zgodnie z nowymi zarządzeniami zawieszone do odwołania pozostają wszystkie wyjazdy służbowe pracujących w Stolicy Apostolskiej oficjeli. Nowe przepisy obowiązują w całym Watykanie oraz wszystkich należących do niego urzędach znajdujących się poza jego terytorium.