Ogromne premie w ministerstwie finansów pomimo klapy Nowego Ładu

Spektakularna klapa rządowego projektu „Nowy Ład” nie przeszkadza temu, aby przeznaczyć kilka milionów złotych na premie dla pracowników resortu. Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów mimo kompromitacji programu uważa, że wykonało „kawał dobrej roboty”.

W grudniu, tuż przed wejściem w życie, przedstawianej jako rewolucyjna, reformy podatkowej ówczesny minister finansów Tadeusz Kościński zachwalał cały projekt mówiąc o wielkim kroku do przodu, który miał przywrócić system podatkowy „do właściwych proporcji”. W swoich założeniach program miał uzupełniać rządową politykę prospołeczną, opierającą się na fundamencie solidarnościowym, a także wspierać najmłodszych i najstarszych Polaków oraz także rodziny. Polityk miesiąc później nie kierował resortem finansów.

Chaos podatkowy

W pierwszych kilku tygodniach nowego roku, kiedy tzw. „Nowy Ład” wszedł w życie, nastąpił ogromny chaos. I tak na przykład seniorzy otrzymujący świadczenia w wysokości powyżej 4920 zł stracili, bowiem dostali niższą kwotę. W tej samej sytuacji znaleźli się wkrótce nauczyciele, mundurowi oraz pracownicy budżetówki, których z pewnością zdziwiła niższa wypłata. Wszystko przez to, że nikt nie poinformował ich o konieczności złożenia u pracodawców druku PIT-2.

Dymisje w resorcie

Skutkiem zamieszania po wprowadzeniu reformy była cała seria dymisji w ministerstwie finansów. Stanowisko opuścić musiał nie tylko Kościński ale i jego zastępca Jan Sarnowski odpowiedzialny za wdrożenie całej reformy oraz dyrektor generalna w resorcie. Bezpośrednie kierownictwo ministerstwem finansów objął premier Morawiecki. Pod jego nadzorem resort prowadzi prace nad gruntowną przebudową programu.

Premie dla pracowników resortu

W kontekście klapy skandaliczny jest fakt, że jeszcze w trakcie prac nad pierwotną wersją „Nowego Ładu” przyznano w resorcie premie, na które przeznaczono łącznie 9,3 miliona zł. Nagrody otrzymały 2574 osoby pracujące w resorcie, łącznie z dyrektorem generalnym a także dyrektorami i ich zastępcami w poszczególnych komórkach organizacyjnych. Średnia wysokość premii dla jednego pracownika w 2021 roku wyniosła 3611,42 zł netto. Ministerstwo Finansów podało w lakonicznej formie komunikat, że premie przyznane zostały za „szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej”. W żaden sposób to stwierdzenie nie zostało jednak doprecyzowane.