Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wprowadzeniu obowiązku szczepień ochronnych dla dzieci przybyłych z rodzicami z Ukrainy. Zgodnie z rozporządzeniem ukraińskie dzieci przebywające w Polsce dłużej niż trzy miesiące będą objęte szczepieniami ochronnymi zgodnie ze standardowym programem, jakiemu podlegają polskie.
Informację o możliwości dobrowolnego poddania się szczepieniom ochronnym przez dzieci przebywające w naszym kraju krócej niż trzy miesiące. Zestaw ten obejmuje obowiązkowe dla dzieci urodzonych w Polsce szczepienie noworodkowe przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz dalsze szczepienia ochronne uwzględnione w programie szczepień ochronnych (PSO). Będzie także możliwość szczepień poekspozycyjnych wymaganych do zapewnienia zdrowia i życia pacjenta takich jak przeciw tężcowi oraz wściekliźnie. Te jednak powinny być wykonywane wyłącznie po decyzji lekarza.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek 8 marca, że świadczenia w postaci szczepień ochronnych dla dzieci z Ukrainy będą wykonywane w podmiotach, które wykonują działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i odbywać się będą zgodnie ze standardowym kalendarzem szczepień. Będą one też dokumentowane w karcie uodpornienia bądź eKarcie Szczepień, w książeczce szczepień oraz w stosownej dokumentacji medycznej.
Resort wskazał, że każdorazowo decyzja o rozpoczęciu, kontynuacji lub uzupełnieniu realizacji szczepień z PSO będzie należała do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej sprawującego opiekę nad dzieckiem. To on będzie, w porozumieniu z rodzicem lub opiekunem, decydował o terminach i tworzył indywidualny dla każdego dziecka kalendarz szczepień. Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia osoby z Ukrainy w wieku do lat 19 przebywające w Polsce ponad trzy miesiące podlegają pod obowiązek szczepień ochronnych zgodnie z kalendarzem PSO.
Już wcześniej, 25 lutego resort zdrowia dał możliwość aby cudzoziemcy z Ukrainy mogli korzystać z Narodowego Programu tzw. szczepień przeciw covid.