Noblistka i była premier Birmy skazana na 5 lat więzienia

Laureatka Pokojowego Nobla a zarazem była premier Birmy została skazana na 5 lat więzienia. Proces toczył się z oskarżenia o korupcję.

Nie jest to pierwszy wyrok skazujące dla byłej polityk. Aung San Suu Kyi skazana we środę 27 kwietnia już wcześniej stawała przed sądem. Poprzednio kobietę skazano na 6 lat więzienia za domniemane nielegalne importowanie krótkofalówek oraz złamanie kowidowych obostrzeń. Informację o środowym wyroku sądu przekazał birmański urzędnik, którego cytowała agencja Associated Press.

Była demokratyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi była szefem rządu do lutego ubiegłego roku, kiedy to w wyniku przewrotu wojskowego obalono jej gabinet zaś ona sama została uznana winną domniemanego przyjęcia złota i kilkuset tysięcy dolarów łapówki z rąk polityka na wysokim stanowisku.

Zwolennicy twierdzą, że zarówno zarzuty jak i proces zostały celowo spreparowane przez wojskową juntę z powodów politycznych aby można było „uzasadnić” w lutym 2021 roku obalenie rządów jej partii NLD, Narodowej Ligi na rzecz Demokracji.

Birma pogrążona jest w chaosie od puczu 1 lutego 2021 roku, kiedy to wojsko przejęło władzę w tym kraju po odsunięciu od władzy demokratycznie wybranego rządu. Od tego czasu armia i kontrolowane przez nią służby bezpieczeństwa wielokrotnie w brutalny sposób tłumią strajki i protesty, jakie wybuchają przeciw wojskowej dyktaturze.