Niemcy zapowiadają przyjmowanie Rosjan do RFN

Niemieckie władze zapowiedziały, że będą przyjmować do kraju Rosjan, którzy w swoim kraju mogą być szczególnie zagrożeni z uwagi na swoje poglądy bądź podejmowaną działalność.

Niemiecki rząd Federalny przyjął projekt przepisów odnośnie przyjmowania do Republiki Federalnej Niemiec Rosjan, którzy w swojej ojczyźnie mogą być zagrożeni z rozmaitych powodów. Jak zapewniła minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser Niemcy gotowe są zaoferować ochronę Rosjanom, którzy są prześladowani a ich życie może być zagrożone.

Szefowa niemieckiego MSW powiedziała w rozmowie z agencją DPA, że w obliczu coraz brutalniejszej rosyjskiej agresji na Ukrainę w Federacji Rosyjskiej nasilają się wewnętrzne represje skierowane zwłaszcza wobec tamtejszej prasy, działaczy praw człowieka oraz opozycyjnych.

Minister w rozmowie zapewniła, że Niemcy będą zapewniać ochronę prześladowanym i zagrożonym w swoim kraju Rosjanom. Dodała, że rząd niemiecki chce dać niezależnym rosyjskim dziennikarzom możliwości i warunki dla swobodnego relacjonowania wydarzeń z Republiki Federalnej Niemiec.

Rzecznik niemieckiego MSW zaznaczył jednak, że obywateli rosyjskich w dalszym ciągu będą obowiązywały ogólne warunki jeśli chodzi o wjazd do kraju. Określają one zasady, w oparciu o które mogą oni przyjechać i przebywać w Niemczech na podstawie swojego paszportu. Rzecznik dodał, że zależnie od celu pobytu może być wymagana wiza, co tyczy się np. specjalistów, którzy będą chcieli w tym kraju podjąć pracę.

Jak zaznaczono specjalne warunki uzyskanie prawa pobytu mogą być zastosowane w indywidualnych przypadkach w odniesieniu do działaczy opozycyjnych, niezależni dziennikarze czy inne zagrożone osoby. W szczególnych przypadkach ma być możliwe uzyskanie pozwolenia na pobyt w Niemczech w oparciu o przepisy Ustawy o pobycie. Te niestandardowe możliwości uzasadniono „ochroną interesów politycznych” Niemiec.