Nie szukaj życia na Marsie, a na jego księżycach! Zmiana kursu w badaniach kosmicznych

Nie ustają prace nad badaniami dotyczącymi poszukiwań śladów życia na Marsie. Naukowcy z Japonii wysunęli ciekawą tezę, którą od razu wcielają czyn – szukają tego samego na księżycach Czerwonej Planety!

Misja Fobos

Japońska agencja kosmiczna JAXA ogłosiła, że kolejna misja będzie skierowana nie na Marsa, ale w kierunku jego księżyców Foobs i Deimos. Według wiedzy, jaką mamy obecnie, nie są to standardowe księżyce, a jedynie planetoidy przechwycone przez siły grawitacyjne planety. Naukowcy z kraju kwitnącej wiśni to właśnie na większego i znajdującego się bliżej Marsa Fobosa wyślą swoją misję badawczą. 

Jest bowiem ogromna szansa na to, że na powierzchni tego księżyca mogą znajdować się ślady starożytnego, marsjańskiego życia. Jak? Mars jest planetą, która wielokrotnie oberwała od uderzeń asteroid. W jego konsekwencji część materii poszybowała w górę. Być może coś w podobnym stylu znajdzie się na Fobos. A dodając do tego fakt, że grawitacja na Marsie jest słabsza niż ta ziemska, to masa wyrzucona w powietrze, poleci jeszcze wyżej niż np. na Ziemi. 

Wyniki symulacji

Agencja kosmiczna JAXA wiele obiecuje sobie po tej misji. Jest szansa na miliard kilogramy marsjańskiego wymieszanego z księżycową glebą. To potencjał do szukania śladów życia i to w prawie w zasięgu ręki. Niestety, środowisko księżycowe jest wymagające i raczej nie znajdzie się tam żadnych żywych organizmów. 

Naukowcy liczą jednak na biosygnatury, czyli substancje lub zjawiska, które mogą wykazać istnienie from życia w konkretnym środowisku. O tym, czy ich przypuszczenia się sprawdzą, dowiemy się dopiero w 2029 roku.