NATO-wskie okręty przybyły do Finlandii

W sobotę 28 maja do portu w Helsinkach wpłynęły cztery okręty wojenne NATO. Jednostki pochodzą z USA, Francji oraz Niemiec. Jednym z nich jest mierzący 190 metrów okręt desantowy oraz niszczyciel marynarki wojennej USA.

Przybycie NATO-wskich jednostek do stolicy Finlandii jest, jak oświadczył szef parlamentarnej komisji obrony Petteri Orpo, mocnym sygnałem politycznym dla Rosji, który dowodzi, że partnerzy Finlandii z sojuszu traktują ją poważnie.

Decyzję o przybyciu okrętów NATO do fińskiej stolicy podjęto już kilka tygodni temu. Zapada ona w związku z tym, że władze Finlandii zadecydowały 17 maja o tym, że złożą wniosek o członkostwo w sojuszu.

W porcie Hernesaari w Helsinkach zacumował 190-metrowej długości okręt desantowy USS Gunston Hall, niszczyciel USS Gravely oraz francuska fregata rakietowa Latouche-Treville, która wyspecjalizowana jest w zwalczaniu okrętów podwodnych. Od środy 25 maja w tamtejszym porcie przebywa także niemiecka fregata rakietowa FGS Sachsen, która także będzie, jako jedyna z okrętów, udostępniona publiczności do zwiedzania. Wszystkie jednostki przebywać będą w helsińskim porcie do poniedziałku 30 maja.

Jak przekazała marynarka wojenna USA obecność na miejscu jej okrętów to wyraz zaangażowania Stanów Zjednoczonych w kwestie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim „u boku sojuszników i partnerów”. Pokazuje to, że dla Waszyngtonu ważne jest zachowanie stabilności w regionie.

W piątek 27 maja fiński minister obrony narodowej Antti Kaikkonen zadecydował o powiększeniu przewidzianej na bieżący rok ilości międzynarodowych ćwiczeń i szkoleń wojskowych na terytorium fińskim, w których wezmą udział przede wszystkim siły USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec a także krajów skandynawskich.

Jak dodał w swoim sobotnim oświadczeniu szef fińskiego resortu obrony, inicjatywa zorganizowania nowych manewrów jest elementem działań przygotowawczych w okresie negocjowania oraz późniejszej ratyfikacji członkostwa Finlandii w sojuszu NATO. Jednym z ich celów ma być przeciwdziałanie ewentualnym zakłóceniom tego procesu, jakie może powodować Federacja Rosyjska w okresie przejściowym.