Łączy się totalna opozycja. Na razie na papierze

Podczas oficjalnego wystąpienia przedstawiciele całej totalnej opozycji podpisali i zaprezentowali wspólną deklarację. Porozumienie zawarły ze sobą wszystkie formacje opozycyjne po lewej stronie sceny politycznej, PO, PSL, Polska 2050 Szymona Hołowni, Nowa Lewica oraz ruch „TAK! Dla Polski”.

Przedstawiciele opozycji chwalili się, że podpisanie wspólnej deklaracji odnośnie Polski w Europie zajęło im zaledwie 5 sekund. Wymienione ugrupowania opozycyjne podpisały deklarację sporządzoną przez samorządowców z nowego ruchu „TAK! Dla Polski”, która skupia się na decentralizacji kraju i wzmacnianiu roli samorządów lokalnych. Z drugiej strony politycznego sporu, w odpowiedzi na te pomysły, PiS i jego wyborcy mówią, że ta deklaracja zapowiada stworzenie Polski „dzielnicowej”.

Opozycyjny dokument sygnowali liderzy poszczególnych ugrupowań Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Włodzimierz Czarzasty oraz Szymon Hołownia a ze strony inicjatora, ruchu „TAK! Dla Polski” prezydent Sopotu Jacek Karnowski i jego przewodniczący prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Choć wydaje się to czymś nowym, to dla opozycji samorządy zawsze były kluczową kwestią. Liderzy opozycji zgodnie uważają za jeden z najważniejszych sukcesów w wolnej Polsce. Trzaskowski starał się w trakcie spotkania liderów opozycji podkreślać, że samorządy pozwalają na lepszą realizację strategii walki z tzw. kryzysem klimatycznym, wdrażanie nowoczesnej edukacji czy innych innowacyjnych rozwiązań. Choć prezydent stolicy skupiał się na samorządzie to jednak jest oczywistym, że jego mowa stanowiła element gry o przywództwo w całej totalnej opozycji.

Deklaracja duży nacisk kładzie na demokratyczną i praworządną Polskę, która w wizji sygnotariuszy oparta jest na europejskich wartościach, funkcjonuje w oparciu o zasadę pomocniczości, szanuje godność każdego człowieka, dba o środowisko naturalne i jest ważnym ogniwem należącym do wspólnoty międzynarodowej. Sygnotariusze zadeklarowali, że w przypadku wygranej i zaprzysiężenia ewentualnego rządu, uchwalą w ciągu pierwszego roku ustawy realizujące główne postulaty ruchu „TAK Dla Polski”.