Izrael przyznaje się do zabójstwa irańskiego pułkownika z Gwardii Rewolucyjnej

Władze Izraela poinformowały Stany Zjednoczone, że zleciły zamordowanie pułkownika należącego do irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Hasan Sajad Chodai został zastrzelony w ubiegłą niedzielę 22 maja przez nieznanych zamachowców poruszających się na motorze.

Oświadczenie to ujawnił „New York Times” powołując się na swoje źródła w wywiadzie Stanów Zjednoczonych. Izraelski wywiad twierdzi, że należący do elitarnych sił Al-Kuds, będących zagranicznym ramieniem Gwardii Rewolucyjnej Chodai jednocześnie był dowódcą Jednostki 840, której główne zadania to porywanie oraz zabijanie Izraelczyków a także innych cudzoziemców.

Irański wojskowy zginął w niedzielę 22 maja w samym centrum Teheranu zastrzelony przez dwójkę napastników poruszających się motorem. Władze w Teheranie podały do wiadomości, że w ramach prowadzonego śledztwa zatrzymane zostały już osoby będące członkami izraelskiej siatki wywiadowczej na terytorium Iranu.

Jak podano Hasan Sajad Chodai należał do grupy wojskowych oraz doradców, których jednym z zadań było zapewnienie ochrony szyickim miejscom świętym znajdującym się w Iraku oraz Syrii przed atakami organizacji takich jak Państwo Islamskie. W poniedziałek, na drugi dzień po zabójstwie Chodaiego Ebrahim Raisi, prezydent Iranu otwarcie zapowiedział zemstę na tych, którzy są odpowiedzialni za zabójstwo.