Francuski partner Rosbanku kończy działalność w Rosji

Francuski bank Société Générale, będący partnerem Rosbanku ogłosił zakończenie działalności w Rosji z dniem 11 kwietnia 2022 roku.

Po półtora miesiąca walki na Ukrainie zakończenie swojej działalności w Rosji ogłosił Société Générale, francuski partner Rosbanku. Jest to dotkliwa decyzja, bowiem Federacja Rosyjska była jego trzecim największym rynkiem na świecie. Bank działał w Rosji od 15 lat i stał się tam dużym i znaczącym graczem w tamtejszym sektorze finansowym. Mimo sukcesów obecna sytuacja i będące jej następstwem naciski państw unijnych doprowadziły do decyzji o wycofaniu się francuskiego podmiotu z rosyjskiego rynku z dniem 11 kwietnia.

Decyzja spotkała się z różnymi komentarzami. Wielu rozmówców France Info jest zdania, że Francuzi stracą tym ruchem dużo pieniędzy, które zainwestowali w Rosji. Firma oraz jej spółka zatrudniała w kraju 12 tysięcy osób, co stanowiło 10% jej personelu w skali globalnej.

Analitycy szacują, że wycofanie z rosyjskiego rynku oznacza dla Société Générale stratę na poziomie około 3,1 miliarda euro. Po samym ogłoszeniu decyzji jednak stało się coś zaskakującego, bowiem akcje francuskiego podmiotu poszły na giełdzie mocno w górę, aż o 5%.

Bank Société Générale sprzedał swoje udziały w rosyjskim Rosbanku oraz we wszystkich jego spółkach córkach z branży ubezpieczeniowej. Dopiero gdy te transakcje zostały sfinalizowane podjęto decyzję o wycofaniu z rosyjskiego rynku. Société Générale to nie pierwsza francuska instytucja finansowa, która opuszcza Rosją wskutek jej agresji na Ukrainę. Wcześniej wycofały się już BNP Paribas i Crédit Agricole jednak w przeciwieństwie do niego ich udział w rynku w Rosji był znikomy.