Decyzją Władymira Putina, rządu i Dumy, Rosja uznaje niepodległość Donbasu

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, władze Rosji uznały w godzinach popołudniowo – wieczornych niepodległość Donbasu.

Prezydent Rosji Władymir Putin podjął decyzję o uznaniu niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, czyli terenów Ukrainy, które w 2014 roku zajęte zostały przez separatystów. Informację tą przekazała agencja RIA Novostii.

Władymir Putin wydał oświadczenie, w którym oficjalnie zapowiedział podpisanie dekretu w sprawie regionów leżących na wschodzie Ukrainy. Informacja ta została niezwłocznie przekazana kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi oraz prezydentowi Emmenuelowi Macronowi. Jak pisze agencja, wiadomość ta wywołała wśród zachodnich przywódców falę konsternacji.

Niedługo po jej otrzymaniu francuski prezydent Macron zwołał nadzwyczajne spotkanie w celu omówienia sytuacji na Ukrainie w kontekście bezpieczeństwa narodowego.

W Rosji, na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, jaką zwołał prezydent Putin spotkali się główni ministrowie, doradcy oraz współpracownicy rosyjskiej głowy państwa. Podczas posiedzenia Kreml wskazał na apel parlamentarzystów rosyjskich w kwestii uznania „republik ludowych”. Także w poniedziałek do władz Rosji wpłynęły apele władz Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej o uznanie ich niepodległości w związku z militarną agresją ukraińskich władz w postaci zmasowanego ostrzału Donbasu. Na transmitowanym na żywo przez państwową telewizję posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa kraju zebrani członkowie rządu oraz parlamentu opowiedzieli się jednoznacznie za uznaniem suwerenności Donbasu jako państwa. Była to realizacja zapowiedzi złożonej wcześniej tego samego dnia przez prezydenta Rosji.