Decyzja FIFA w sprawie meczu z Rosją. PZPN odrzuca propozycję

FIFA wydała decyzję odnośnie marcowego barażowego meczu z Rosją. Jest zgoda, aby zamiast w Moskwie odbył się on na neutralnym terenie.

W związku z bieżącą sytuacją wokół Ukrainy pojawił się problem gdzie i w jaki sposób rozegrane mogłyby być mecze, w których gra reprezentacja Rosji. Zapytanie w tej sprawie do międzynarodowej federacji piłkarskiej skierował kilka dni temu PZPN. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

Decyzja federacji piłkarskiej

FIFA zdecydowała, że spotkania te będą mogły się odbyć, jednak nie, jak było zaplanowane pierwotnie, w Moskwie, a na neutralnym terenie. To jednak nie wszystko. Mecze Rosjan mają się odbyć bez udziału kibiców a oprócz tego przed rozpoczęciem spotkań nie będzie grany hymn Rosji, ani nie będzie wywieszonej flagi tego kraju. Nie będzie też używania nazwy „Rosja”, a zamiast tego w stosunku do reprezentacji tego kraju użyte będzie określenie „Piłkarska Federacja Rosji”. Po otrzymaniu decyzji prezes PZPN oświadczył, że Polska nie zagra w tym spotkaniu.

Odpowiedź i oświadczenie PZPN

Pierwotnie Polska miała zagrać z Rosją w półfinale baraży w Moskwie 24 marca w meczu o awans do mistrzostw świata. W sobotę 26 lutego PZPN zapowiedział, że polska kadra, podobnie jak wszyscy piłkarze, nie zagra z drużyną „Sborną”w planowanym meczu w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

PZPN skomentował decyzję FIFA, że jest ona nie do zaakceptowania a w sytuacji wojny na Ukrainie kadry nie interesuje gra pozorów. Prezes PZPN Cezary Kulesza podkreślił, że stanowisko klubu pozostaje niezmienione i nasza reprezentacja nie zagra w barażowym meczu z Rosją, niezależnie od tego, pod jaką nazwą będzie występować jej drużyna.

Związek wydał też dodatkowo specjalny komunikat podpisany przez Kuleszę w związku z całą sytuacją. Oświadczył w nim, że na skutek agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz toczącej się wojny nie widzi możliwości gry z reprezentacją Rosji w barażowych spotkaniach o awans do Mistrzostw Świata jakie odbędą się w tym roku w Katarze. W komunikacie dodano, że związek nie może podjąć innej decyzji w obliczu potępianej na całym niemal świecie inwazji. Napisano, że występ w meczu wspólnie z reprezentacją Rosji byłby hańbą nie tylko dla polskich piłkarzy ale i całego środowiska piłkarskiego a także byłoby zaprzeczeniem solidarności z walczącym narodem ukraińskim. W związku z tym związek odmawia udziału w barażowych spotkaniach, w których ma występować drużyna z Rosji.

W dalszej części komunikatu wezwano też władze FIFA do natychmiastowego podjęcia, w odpowiedzi na przemoc ze strony Rosji, decyzji wynikającej z dokumentu „Polityka praw człowieka FIFA”, czyli „FIFA’s Human Rights Policy” w celu wdrożenia w życie wykluczenia Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej z eliminacji do tegorocznych Mistrzostw Świata w Katarze.

Jeden komentarz w temacie “Decyzja FIFA w sprawie meczu z Rosją. PZPN odrzuca propozycję

Dodaj komentarz