Dania jako kolejny kraj znosi ograniczenia covidowe

Kolejny kraj w Europie znosi szereg ograniczeń pandemicznych wprowadzonych w związku z covid. Otwartych zostanie wiele miejsc publicznych.

Decyzja o ponownym otwarciu części obiektów w niedziele i zniesieniu sporej części ograniczeń zapadła pomimo rozprzestrzenia się w tym kraju nowego wariantu omikron. Wśród miejsc, które mogą się ponownie otworzyć dla zwiedzających są między innymi kina, muzea, teatry oraz ogrody zoologiczne. Wznowione zostają też imprezy sportowe w halach i w plenerze, choć na razie z ograniczoną ilością kibicujących widzów.

Jest to pierwszy z obecnie planowanych etapów otwierania przestrzeni publicznej w tym liczącym 5,8 miliona mieszkańców kraju. Następny etap zapowiedziany został na 31 stycznia.

Na początku nowego tygodnia Magnus Heunicke, duński minister zdrowia zapowiedział, że rząd mimo otwarcia w dalszym ciągu uważnie monitoruje sytuację i zapewnił, że nie podjąłby decyzji o ponownym otwarciu, gdyby nie było jasnego podejścia i opinii zarówno krajowych jak i zagranicznych ekspertów.

Wariant omikron jest, zgodnie z wynikami badań łatwiejszy w rozprzestrzenianiu, jednakże jest mało prawdopodobne, by wywołał cięższy przebieg choroby niż wcześniejsza delta. Wariant stał się już dominujący w wielu krajach i dużo łatwiej infekuje nawet osoby zaszczepione i te, które wcześniej przebyły infekcję.

Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała, że zniesienie ograniczeń wynikających z covid opierało się na zaleceniach rządowej grupy doradczej do spraw zdrowia, tzw. Komisji Epidemicznej. To jej zalecenia były i będą podstawą do dalszych decyzji.