Naukowcy z USA twierdzą, że odkryli kolejny wirus atakujący nietoperze i jednocześnie zdolny do zakażania ludzkich komórek. Ma on być odporny na dotychczasowe „szczepionki” na covid. Jak mówią badacze, wirus ma należeć do tej samej grupy koronawirusów co Sarc-CoV-2 czyli sarbekowirusów.
Wirus Khosta-2 miał zostać odkryty już w 2020 roku w mieszkających w Rosji nietoperzach. Na początku naukowcy uważali, że nie jest on w stanie zakażać ludzkich komórek, jednak po dokładniejszym zbadaniu okazało się, że jest inaczej. Fakt ten ustalić miał zespół uczonych z Paul G. Allen School for Global Health na Washington State University w USA. Jego badania dowodzą, że stanowi on zagrożenie dla ludzkiego zdrowia oraz, jak wskazuje Michael Letko jeden z autorów publikacji opublikowanych w piśmie „PLoS Pathogens”, także dla trwającej kampanii „szczepień”.
Zdaniem Letko odkrycieukazuje potrzebę pilnego opracowania uniwersalnej szczepionki przeciwko obu tym patogenom, a prace takie mają już miejsce, jak twierdzą uczeni. Część grup naukowców ma prowadzić już badania nad preparatem, który będzie chronił nie tylko przed Sars-CoV-2 ale w ogóle przed wszystkimi sarbekowirusami.
Letko wskazuje, że w ostatnich latach wykryto cały szereg patogenów z tej grupy, z których większość zakaża tylko komórki australijskich nietoperzy ale nie jest groźna dla człowieka. Kiedy końcem roku 2020 odkryto Khosta-1 i Khosta-2 wydawało się, że także one są bezpieczne dla człowieka. Ten drugi okazał się być jednak zdolnym do atakowania ludzkich komórek. Wykorzystuje on bowiem do zakażania, podobnie jak Sars-Cov-2, białko kolca, którym zakaża używając recreptora ACE2. Przeprowadzone badania osób „zaszczepionych” pokazały, że przyjęty przez nie preparat nie jest w stanie zatrzymać tego patogenu. Podobnie nieskuteczne okazało się użycie przeciwciał osób zakażonych wariantem Omikron. Naukowcy spodziewają się też innego zagrożenia w postaci hipotetycznego połączenia się obu wirusów w jeden silny i potencjalnie niebezpieczny patogen.