Ukraińskie porty nad Morzem Czarnym wznawiają działalność

Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała o odblokowaniu we środę 27 lipca eksportu zboża z tego kraju drogą morską. Jest to rezultat porozumienia zawartego z Stambule kilka dni wcześniej.

W myśl jego postanowień na potrzeby eksportu zboża odblokowane portów ukraińskich nad Morzem Czarnym, Odessy, Czarnomorskiego oraz Piwdennego. Porozumienie zakłada, że ruch statków wpływających i wypływających z tych portów będzie się odbywał w formie konwojów, jednak wcześniej na tych trasach zostaną użyte hydrografy, w celu zabezpieczenia transportu morskiego na tych szlakach wodnych. Są to, jak wskazał szef odeskiego oddziału Państwowej Hydrografii Ukrainy Ihor Tymczuk, to są na chwilę obecną głóowne przedsięwzięcia mające na celu określenie bezpiecznych tras ruchu statków przewożących zboże.

Agencja Reutera podała, że także we środę zainaugurowana została w Stambule przez tureckiego ministra obrony Hulusi Akara działalność Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, w skład którego weszli przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Organ ten będzie nadzorował proces kontroli jednostek transportowych przewożących ukraińskie zboże na wodach terytorialnych Turcji. Celem tego ma być zapewnienie gwarancji, że ta drogą nie będzie dostarczana broń.

Turecki minister wskazał, że aktualnie w trzech ukraińskich portach na transport oczekuje ponad 25 mln ton ziarna. 22 lipca doszło do podpisania „lustrzanych” umów między przedstawicielami Ukrainy i Rosji a Turcją i ONZ, które pozwalają na odblokowanie eksportu zboża z ukraińskich portów na wybrzeżu Morza Czarnego. Porozumienie zawarte w Stambule ma gwarantować bezpieczeństwo morskich korytarzy do Odessy, Czarnomorska i Piwdennego. ONZ twierdzi, że pełne wdrożenie jego zapisów w życie może zająć do kilku tygodni.

Dzień później, zaledwie kilkanaście godzin po podpisaniu porozumienia w Turcji doszło do rosyjskiego ataku na Odeski Port Handlowy w wyniku którego trafione zostały obiekty portowej infrastruktury a kilka osób odniosło obrażenia. W poniedziałek 25 lipca ministerstwo infrastruktury Ukrainy oświadczyło, że przygotowania do eksportu drogą morską trwają pomimo ataków.