Słowenia jako kolejny europejski kraj znosi większość restrykcji

Kolejny kraj w Europie wycofuje zdecydowaną większość wprowadzonych pod pretekstem pandemii restrykcji. Słowenia to następne państwo, które postępuje zgodnie z odwracającym się w ostatnim czasie światowym trendem.

Rząd Słowenii ogłosił wdrożenie w życie planu odchodzenia od wszelkich pandemicznych restrykcji i ograniczeń. Odwrót następuje, podobnie jak w części innych krajów, pomimo nadal wysokiej liczby nowych zakażeń. Ponieważ jednak ilość ta nie przekłada się na wzrost obciążenia szpitali na skutek hospitalizacji słoweński rząd podjął decyzję o odejściu od szeregu uciążliwych ograniczeń. Komunikat w imieniu rządu kraju przekazała tamtejsze agencja STA.

Zgodnie w wchodzącymi w życie zmianami, zniesiony zostaje obowiązek posiadania przez zagranicznych turystów dowodu tzw. szczepienia na covid, świadectwa ozdrowienia ani negatywnego wyniku testu. Dodatkowo wymogi te zostają zniesione w przypadku wejścia do miejsc takich jak restauracje, hotele, obiekty kultury oraz różnego rodzaju wydarzenia. Odwołana została obowiązująca dotąd godzina policyjna, w związku z czym lokale gastronomiczne mogą funkcjonować teraz do oporu, nawet w nocy.

Ze wszystkich restrykcji do odwołania zostaje jeszcze obowiązek zakrywania ust i nosa wewnątrz w budynkach i miejscach publicznych. Ponadto utrzymany zostaje obowiązek zaszczepienia, posiadania statusu ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu pozostaje dla odwiedzających zakłady opieki zdrowotnej, domy spokojnej starości oraz więzienia.

Z oficjalnych danych wynika, że Słowenia doświadcza aktualnie spadku ilości nowych zakażeń, choć ich ilość nadal jest znacząca. W ostatnim tygodniu w tym kraju odnotowano średnio 4248 przypadków nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.