Kolejna edycja konferencji Sekson, czyli o cielesności osób niepełnosprawnych

Kolejna edycja konferencji Sekson już w październiku. Co znajduje się w tegorocznym planie wydarzenia?

Kolejna, bo już IV edycja konferencji Sekson odbędzie się w dniach 15-16.10.2022 roku w Warszawie. Podczas spotkania zostaną poruszone tematy z zakresu seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Podstawowym zadaniem jest więc przełamywanie tabu oraz poszerzanie wiedzy z zakresu cielesności osób, które nierzadko bywają wykluczane ze społeczeństwa, zwłaszcza w kontekście intymności oraz seksualności.

O konferencji Sekson słów kilka

Konferencja Sekson organizowana jest przez fundację Avalon, a jej główne cele to:

  • przybliżanie tematu cielesności i seksualności osób niepełnosprawnych,
  • podejmowanie próby odpowiedzi na pytanie, jak ciało ludzkie postrzegane jest w społeczeństwie,
  • szerzenie wiedzy na temat ciała w ujęciu interdyscyplinarnym
  • zachęcanie do dyskusji, zadawania trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi.

Wydarzenie trwa 2 dni, podczas których specjaliści z zakresu psychologii, ginekologii, urologii czy pedagogiki dzielą się swoją wiedzą, podejmują dyskusję z osobami niepełnosprawnymi czy odpowiadają na pytania zainteresowanych.

Prelegenci IV konferencji Sekson

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, jednak warsztaty oraz wykłady prowadzone są przede wszystkim przez osoby ze świata nauki oraz przez aktywistów społecznych. W tym roku na konferencji gośćmi będą między innymi:

  • dr. n. hum. Agata Długołęcka – pedagożka oraz edukatorka seksualna,
  • Justyna Rumik-Wiłun – certyfikowany nauczyciel jogi,
  • Katarzyna Bartosiewicz – aktywistka społeczna,
  • Katarzyna Dinst – socjolożka, ekspertka ds. dostępności,
  • Michał Sawicki – psycholog, seksuolog,
  • dr. n. hum. Agnieszka Walendzik-Ostrowska – pedagożka, certyfikowana trenerka edukatorów seksualnych.

Tematy poruszane w czasie konferencji Sekson

Konferencja Sekson cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród osób niepełnosprawnych, jak i w samym środowisku naukowym. Powodem jest fakt, iż podczas niej poruszane są różnego typu tematy, które zazwyczaj są tabuizowane. Podczas spotkania będzie mowa między innymi o seksualności osób niepełnosprawnych, ich przygotowaniu do rodzicielstwa oraz postrzeganiu własnego ciała. Lekarze wypowiedzą się na temat wad wrodzonych narządów płciowych oraz postępowaniu w przypadku ryzykownego kontaktu seksualnego. Nie zabraknie również tematów związanych z uatrakcyjnieniem stosunku płciowego, na przykład w kontekście użycia wibratorów erotycznych. Jednocześnie będzie można zapoznać się z ofertą butiku internetowego z gadżetami dla dorosłych N69.pl, w którym można zakupić różnego typu ciekawe akcesoria. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w warsztatach tematycznych, które będą miały przede wszystkim charakter praktyczny.

Sekson, czyli szansa dla niepełnosprawnych

Seks to temat, który dla wielu osób stanowi tabu. Nie mówi się o nim w domach, nie mówi się o nim w szkołach. Edukacja seksualna nawet w kontekście pełnosprawnych osób jest na bardzo niskim poziomie, nie wspominając już o sytuacjach dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Tymczasem konferencja Sekson pozwala przełamywać tabu, a także czerpać wiedzę od specjalistów – psychologów, lekarzy, pedagogów czy osób, które na co dzień współpracują z niepełnosprawnymi. Warto mieć świadomość, że konferencja nie jest ukierunkowana wyłącznie na słuchanie wykładów czy na panel dyskusyjny. Uczestnicy biorą w niej aktywny udział, nierzadko pokonując swoje własne bariery czy uprzedzenia. Organizatorzy natomiast już po raz czwarty udowadniają, że seks to temat, który nie powinien być pomijany, zwłaszcza w kontekście osób niepełnosprawnych.