Dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau otrzymał wyróżnienie National Leadership Award za swój wkład w utrwalanie pamięci o holokauście.
Piotr Cywiński uhonorowany został w uznaniu za swój wkład w „utrwalanie pamięci i edukacji o holokauście” wyróżnieniem przyznawanym przez waszyngtońskie United States Holocaust Memorial Museum. Informację o tym fakcie podały na swoich stronach służby prasowe placówki oświęcimskiej. Muzeum przyznaje wspomniane wyróżnienie tylko wybitnym partnerom, którzy w swojej pracy znacząco przyczynili się do rozwoju misji tej amerykańskiej instytucji.
Wręczenie nagrody nastąpiło wieczorem we środę 13 lipca w siedzibie amerykańskiego Departamentu Stanu w trakcie uroczystości z okazji 75 rocznicy utworzenia Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. W wydarzeniu brały udział między innymi dwie ocalałe z obozu kobiety Irene Weiss i Ruth Cohen, Karen Donfried asystentka sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji, a także Stuart Eizenstat, przewodniczący rady waszyngtońskiego muzeum.
Przemowy uczestników
Eizenstat podkreślił i zwrócił uwagę na rolę, jaką odgrywa muzeum Auschwitz-Birkenau w zachowaniu pamięci i krzewieniu edukacji na temat holokaustu. Następnie wyraził wdzięczność Polsce za utworzenie placówki a uhonorowanemu Piotrowi Cywińskiemu przekazał wyrazy uznania za wybitne zarządzanie instytucją oraz jego wyjątkowy wkład w „utrwalanie pamięci i edukacji o Holokauście w Europie i na świecie”.
Ellen Germain, przedstawicielka Departamentu Stanu ds holokaustu zaznaczyła, że Auschwitz jest świadectwem głębi zła, „w którą może zstąpić ludzkość”, w związku z czym znaczenie muzeum „jako miejsca pamięci i edukacji” jest nie do przecenienia.
W imieniu ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w USA Marka Magierowskiego głos zabrał zastępca dyplomaty Adam Krzywosądzki wyrażając dumę, z jaką obserwuje głęboki szacunek wobec muzeum ze strony przedstawicieli różnych krajów, którzy słusznie traktują je jako jedną z najważniejszych na świecie instytucji pamięci poświęconych holokaustowi.
Głos zabrał także sam uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem Piotr Cywiński. Odbierając nagrodę zauważył, że po 75 latach od utworzenia placówki na tym świecie jest już coraz mniej tych, którzy przeszli ten obóz przeżywając życiowa traumę i tragedię. Dodał, że teraz do nas należy określenie miejsca, jakie pamięć o tej okrutnej zbrodni zajmie w życiu indywidualnym i zbiorowym. Zaznaczył, że jeśli pamięć o holokauście zostanie odłożona tylko do książek historycznych, to będzie to oznaczało, że prawda o człowieku jaka się wówczas ujawniła nie została właściwie zrozumiana.
Cywiński podkreślił, że nie sposób jest pojąć i zrozumieć dzisiejszy świat, kulturę, ewolucję prawną, polityczną, dyplomatyczną a także etyki i norm społecznych bez zrozumienia „istoty programowego odczłowieczenia, wykluczenia, antysemityzmu i rasizmu” jakie miały miejsce w Auschwitz i całej ideologii Trzeciej Rzeszy.
Sara Bloomfield, Dyrektor Muzeum Holokaustu zaznaczyła i podkreśliła ogromne znaczenie współpracy jej instytucji z Miejscem Pamięci Auschwitz oraz innymi historycznymi miejscami w Polsce. Podkreśliła, że z oświęcimskim muzeum jej placówka współpracuje na wielu płaszczyznach, a obie instytucje łączą szczególne relacje. Razem działają w zakresie edukacji, konserwacji czy upamiętniania.
Dyrektor podkreśliła rolę współpracy z Piotrem Cywińskim w ostatnich latach i jej znaczenie dla obopólnego partnerstwa podkreślając, że przywództwo i wizja dyrektora pozwoliły zachować to miejsce i pamięć o tym, co w tym miejscu się wydarzyło. Dzięki temu historia Auschwitz-Birkenau jest ważna o znacząca zarówno dla obecnych jak i przyszłych pokoleń.